spot_img
6.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya, petrol üretimini yaptırım öncesi seviyeye geri döndürdü

Rusya, petrol üretimini yaptırım öncesi seviyeye geri döndürdü

Rusya’da faaliyet gösteren petrol şirketlerinin geçtiğimiz yılın sonunda uygulanmaya başlanan tavan fiyat sonrası düşen petrol üretimlerini bu ay ilk kez yaptırım öncesi seviyelere yükselttiği kaydedilirken, üretim hacimlerinin Şubat 2022 seviyelerine ulaşabileceği tahmin ediliyor.

Kommersant gazetesi, şubat ayında Rusya’nın ortalama günlük petrol ve kondensat üretimini ocak ayına kıyasla yaklaşık yüzde 2 arttırarak 1,508 milyon tona yükselttiğini kaydederken, şubat ayının son günlerinden çıkarılacak sonuçlara dayanarak bu ayki petrol üretiminin geçen yılki seviyeyi aşacağını vurguladı.

Ocak-Şubat 2022 tarihinde, OPEC+ anlaşması kapsamında kotaların artırılmasıyla üretimin de aktif bir şekilde arttığına değinilen haberde, ancak mart ayından bu yana Rusya’ya yönelik yaptırımlar ve birçok Batılı alıcının Rus petrolünü almayı reddetmesi nedeniyle ülkenin petrol üretiminin keskin bir şekilde düştüğü aktarılırken, yıl boyunca üretimin kademeli olarak toparlandığı, ancak Şubat 2022 seviyesine ancak bu yılın şubat ayında ulaşıldığı belirtildi.

Gazetenin açıklamalarına göre Rus petrol şirketleri, mart ayı için hükümetin belirlediği petrolde ihracat vergisinin aralık ayına kıyasla üç kat azalarak ton başına 14 dolara düşmesi nedeniyle üretimi artırırken, Ural Brent iskontosundaki hafif düşüşün de petrol ihracatını arttırmak için teşvik edici bir unsur olduğu vurgulanıyor.

Renaissance Capital yatırım şirketi uzmanı Boris Sinitsyn, petrol üretiminin kasım ayından bu yana 10 milyon varilin biraz altında kaldığını ve muhtemelen şubat ayında bu seviyenin yüzde 1-2 oranında aşılacağını söylerken, ayrıca petrol şirketlerinin mart ayındaki olası bir daralmadan önce şubat ayında günlük üretimi artırmış olacağını da dışlamıyor.

Uzman, ocak ayına kıyasla mart ayı petrol üretiminin aylık bazda yaklaşık yüzde 7 veya günde 650 bin varil düşebileceğini belirtiyor.

Rusya’nın bunu planları dahilinde yaptığına dikkat çeken uzman, üretimdeki azaltma sayesinde petrol fiyatlarının desteklenebileceğini, aynı zamanda Rus petrolüne yapılan zorunlu indirimlerin de düşürülebileceğini bildirdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img