spot_img
6.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelRusların tüketici aktivitesinde keskin artış gözlemlendi

Rusların tüketici aktivitesinde keskin artış gözlemlendi

Rusya’da faaliyet gösteren kredi kuruluşu Russkiy Standard Bank tarafından yapılan araştırmanın sonuçları, 2022’de Ruslar tarafından yapılan toplam satın alma sayısının 2021’e kıyasla yüzde 48 arttığını gösterirken, ortalama fatura tutarının da yükseldiğini ortaya çıkardı.

Bankanın istatistikleri, 2022’de tüketici aktivitesinde önemli bir artış yaşandığını tespit ederken, açıklamada, geçen yıl Rusların toplam satın alma sayısı 2021’e kıyasla yüzde 48 arttığı, toplam ortalama fatura tutarının bir yıl önceki yıl gözlemlenen bin 219 rubleden bin 306 rubleye yükseldiği kaydedildi.

Aynı zamanda bankaya göre, e-ticaretin geçen yıl toplam satın alma içindeki payı yüzde 63’e ulaşırken, klasik offline satın alma işlemlerinin payı ise yüzde 37 olarak gerçekleşti.

Banka uzmanlar, 2021 yılında bu oranın çevrimiçi satın almalarda yüzde 48, çevrimdışı satın almalarda ise yüzde 52 olduğunu hatırlatırken, 2022’deki toplam online alışveriş sayısı 2021’e göre yüzde 93 artış gösterdi.

Çevrimiçi satın alımlarda ortalama faturanın bin 339 rubleden bin 445 rubleye ulaştığı gözlemlenirken, Rusların evden çıkmadan yaptığı çevrimiçi alışverişlerdeki ilk üç kategori, satın alma sayısına bağlı olarak süpermarket, pazar yerleri ve spor malzemelerinin kiralanması dahil aktif dinlenme ve eğlence hizmetleri oldu.

Çevrimiçi alışveriş

Çevrimdışı alışverişlerde geçen yıl ortalama faturanın bin 221 ruble olduğunu bulan Russkiy Standard Bank uzmanları, bu rakamın 2021 yılına kıyasla neredeyse hiç değişmediğini vurgularken, çevrimiçi alışverişe göre daha düşük ortalama harcamaların Rusların küçük alışverişler yapmak için evlerinin veya işyerlerinin yakınındaki mağazalara gitme alışkanlığı ile açıklandığını aktardı.

Rusların çevrimdışı alışverişlerinde lider kategoriler ortalama 373 ruble harcama ile market ve 399 ruble ortalama ile fast food harcamaları oldu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img