spot_img
18.1 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya’da kredi ertelemeleri izni kalıcı olabilir

Rusya’da kredi ertelemeleri izni kalıcı olabilir

Rusya’da parlamentonun alt kanadı Devlet Duması Finansal Piyasalar Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov, tüketici kredilerinin ertelenmesini sağlayan kredi tatilleri mekanizmasının Mart 2023’ten itibaren kalıcı olarak yürürlüğe girebileceğini söyledi.

İzvestia gazetesine konuşan Aksakov, tasarının mecliste ele alındığını kaydederken, kabulü için son tarihin şubat ayı olduğunu, mecliste kabul edilmesi durumunda ise mart ayında yürürlüğe girebileceğini ifade etti.

Kredi tatili mekanizmasının bireyin gelirinin son bir yıldaki ortalama aylık kazancına kıyasla yüzde 30’dan fazla azalması durumunda çalıştığını aktaran Milletvekili, tüketici kredilerinde altı aya kadar kredi tatili sağlanabileceğinin altını çizerken, “Ancak bir borçlunun yalnızca bir kez kredi ertelemesi alabileceğini, kredi miktarının ise 450 bin ila 1,6 milyon ruble arasında olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Merkez Bankası, vatandaşların mücbir sebep durumunda ödemeyi ertelemek için yasal bir hakka sahip olması gerektiğine inanırken, düzenleyicinin verilerine göre geçen yılın ocak ve kasım ayları arasında 90 günden uzun süredir ödenmeyen teminatsız kredilerin payı yüzde 7,7’den yüzde 8,8’e yükseldi.

Daha önce ekonomist Mikhail Belyaev, kredi geçmişini iyileştirmek için bankalar yerine bir mikro finans kuruluşundan kredi almanın ve geri ödemenin mümkün olduğunu söylemişti.

spot_img
spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img