spot_img
-6.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelİkinci el konut fiyatları düşüşünü sürdürüyor

İkinci el konut fiyatları düşüşünü sürdürüyor

Rusya Emlakçılar Birliği Başkan Yardımcısı Konstantin Aprelev, 2022’de ikinci el konut fiyatlarındaki düşüşün yeni yılda da sürdüğünü bildirdi.

Kommersant gazetesine konuşan Aprelev, düşük talepler nedeniyle ev sahiplerinin dairelerini satarken indirim yapmak zorunda kaldığını söylerken, “Eğilim, esas olarak fiyatların pandemi yılı olan 2020 ve 2021 yılları boyunca yüzde 35 ila yüzde 50 arasında artmasından kaynaklanıyor. Bu da tabii ki efektif talebin düşmeye başlamasına neden oldu. Öte yandan, ekonomik yaptırımlar iş dünyasının durumunu daha da kötüleştirdi. Hem işletme hem de hanehalkı gelirleri düşüyor. Tüm bunların sonucunda fiyatların Nisan 2022’den itibaren düşmeye başladığını gözlemliyoruz” dedi.

Aprelev, tüketici taleplerinin düştüğü böyle bir durumda ev sahiplerinin konut fiyatlarının düşmeden önce satmak isteyerek indirim yapmaya daha istekli olduğunu belirtirken, emlak ajansı Inkom-Nedvizhimosti  ikinci el konut piyasa departmanı müdürü Sergey Shloma, ipotek borçlularının faaliyetlerini indirimdeki artışın ana nedeni olarak görüyor.

Uzman, konut faiz oranlarındaki artışın ipotek maliyetlerini de artırdığına değinirken, bu nedenle ipotek yoluyla yeni veya ikinci el konut almak isteyenlerin yüzde 20-30 oranında azalacağını aktardı.

İpotek erişimindeki zorlukların da konut taleplerini etkileyeceğini ifade eden Shloma, taleplerin azalmasıyla birlikte bu yıl içerisinde konut fiyatlarında yüzde 10 ila 15 arasında düşüş yaşanmasının beklendiğini sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img