spot_img
-6.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya'nın Çin ile ticaret hacminde yükseliş durdurulamıyor

Rusya’nın Çin ile ticaret hacminde yükseliş durdurulamıyor

Ukrayna’daki askeri operasyon sonrası Doğu ülkeleri ile ticari ilişkileri daha da pekişen Rusya’nın Ocak-Kasım 2022 döneminde Çin ile arasındaki ticaret hacmi yıllık yüzde 32 artarak 172 milyar doları geçti.

Otomobil, cep telefonu ve ev eşyası markalarının Rusya’dan çekilmesiyle Çinli şirketlerin ürünlerine yönelik talep hızla artarken, Çin Gümrük İdaresi tarafından yapılan açıklamada, ocak-kasım döneminde Rusya ile Çin arasındaki ticaret hacminin yıllık bazda yüzde 32 artışla 172,4 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

Bu yılın ilk 11 ayında Çin’den Rusya’ya yapılan ihracat hacmi yüzde 13,4 artarak 67,3 milyar dolara ulaşırken, Rusya’dan yapılan mal ve hizmet ithalatı ise yüzde 47,5 artarak 105,07 milyar dolara yükseldi.

Kasım ayında Çin, Rusya’dan 10,5 milyar dolarlık mal ithal ederken, Rusya’ya 7,7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Rusya’nın Çin’e gerçekleştirdiği ihracatın yüzde 60’ı petrol, doğalgaz ve kömüre düşerken, Rusya’dan gerçekleştirilen ihracatta diğer önemli kalemler arasında bakır, kereste ve deniz ürünleri yer alıyor.

Çin’in Rusya’ya gerçekleştirdiği ihracatta akıllı telefonla birlikte endüstriyel ve özel ekipmanlar önemli paya sahip olurken, aynı zamanda ihracat kalemleri arasında çocuk oyuncakları, ayakkabı, otomobil, klima ve bilgisayar da dahil geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor.

2020’de Rusya ve Çin arasındaki ticaret cirosu, COVID-19 salgını nedeniyle yüzde 2,9 azalarak 107,76 milyar dolara gerilerken, 2021’de yüzde 35,8 artarak 146,88 milyar dolara ulaşmıştı.

Ticaret hacimlerini bu yıl sonunda 200 milyar dolara çıkarma hedefi bulunan Rusya ve Çin arasında 100 milyar dolarlık ticaret hacmi sınırı ilk kez 2018’de aşılmıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img