spot_img
-6.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemPeskov’dan Zelenskiy'nin Kırım açıklamalarına yanıt gecikmedi

Peskov’dan Zelenskiy’nin Kırım açıklamalarına yanıt gecikmedi

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin Kırım’ı gerektiğinde askeri yöntemlerle geri alacaklarına dair sözlerini değerlendirdi.

Gazetecilerle düzenlenen günlük basın toplantısında konuşan Peskov, Ukrayna’nın Kırım’ın zorla iade edilmesi gerektiği yönündeki tutumundan vazgeçmediğine dikkat çekerken, ancak Rusya için bunun kendi topraklarından vazgeçme anlamına geldiğini vurgulayarak, “Böyle bir durum söz konusu bile olamaz” ifadelerini kullandı.

Kremlin Sözcüsü, Ukrayna’daki askeri operasyondan çok önce Kiev’de Kırım’ın zorla geri alınmasıyla ilgili tartışmaların sürdüğünü, hatta askeri yoldan Kırım’ın geri alınması konusunu Ukrayna Anayasası’na taşıdıklarını hatırlatarak “Fiilen Ukrayna Kırım’ı askeri yoldan geril almaktan zaten vazgeçmedi. Askeri operasyondan önce bile Kiev’in zaten fiilen bu bölgeyi zorla almak istediğini biliyoruz. Fakat Rusya toprakları ile ilgili böyle bir tartışmaya girmeyiz” dedi.

Yakın zamanda Financial Times’a konuşan Ukrayna lideri Zelenskiy, Kırım’ın kaderini askeri olmayan yollarla belirlemeye hazır olduğunu söylemiş, ancak mevcut durumda Kırım’ın Ukrayna’ya iadesi ile ilgili askeri yol dışında herhangi bir yol görmediğini vurgulamıştı.

Kremlin Sözcüsü, Rus medyasının Zelenskiy’nin açıklamalarının özünü kesinlikle yanlış tanıttığına inanırken, “Medyada neredeyse Zelenskiy’in bu konuyu sadece askeri olmayan bir şekilde ele almaya hazır olduğu haberleri yayıldı. Bu kesinlikle yanlış bir yorum. Zelenskiy, açıklamalarında Kırım meselesinde askeri olmayan yöntemlere sadece hazır olduğunu söylemiştir. Bu tür açıklamalar, Ukrayna tarafının sorunu askeri olmayan yöntemlerle çözme konusundaki hazırlıksızlığını, isteksizliğini ve beceriksizliğini bir kez daha gösteriyor” ifadelerini kullandı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img