spot_img
-6.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiSiluanov bütçe açığını nasıl kapatmayı planladıklarını açıkladı

Siluanov bütçe açığını nasıl kapatmayı planladıklarını açıkladı

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Batı yaptırımları sonrası ekonomideki istikrar için daha fazla para harcamak zorunda olan devletin bütçe açıklarını nasıl kapatmayı planladığını açıkladı.

Interfax haber ajansına konuşan Siluanov, bütçe açığının federal kredi tahvilleri, iç piyasada borçlanma ve kara günler için biriktirilen Ulusal Varlık Fonu’ndan elde edilen kaynaklarla dengeleneceğini belirtirken, “Açık finansmanı için iki kaynağımız var. Biri Ulusal Varlık Fonu, diğeri ise mali piyasalardan alınan borçlar. Varlık Fonu son dönemde yatırımlar, ekonomik kalkınma ve projeler için kullandığımız bir kaynak. Dolayısıyla bugün finans piyasasında borçlanma fırsatı var. Yatırımcılardan talep görüyoruz ve onlar için çok çeşitli enstrümanlar var” diye konuştu.

Maliye Bakanlığı, 820 milyar rubleden fazla nominal hacme sahip tahvillerin iç piyasalara sunulacağını bildirirken, toplam yatırımcı talebinin 1,2 trilyon ruble olarak gerçekleştiğini aktardı.

Bakanlığın, devlet borcunu artırarak Batı yaptırımları nedeniyle devletin karşı karşıya kaldığı bütçe açığının kapatılmasına yardımcı olacağı belirtilirken, kararla ilgili konuşan KSP Capital analisti Mikhail Bespalov, Rusya’ya dost olmayan ülkelerin yatırımcılarının menkul kıymetler piyasalarında işlem yasağı nedeniyle büyük finans ve sanayi grupları ile devlet bankalarının devlet borçlarının ana alacaklılar olacaklarını söyledi.

Dış piyasadaki Rus tahvillerinin Orta Doğu ülkelerinin sahip olduğu fonlar tarafından satın alındığına dikkat çeken uzman, “Yerli menkul kıymetler Çin ve Hindistan’da da talep görürken, buna ek olarak Rus devlet tahvilleri Latin Amerika ve Güney Amerika’dan yatırımcılara sunulabiliyor. Aynı zamanda Avrupalı yatırımcılar da dolaylı olarak kendilerine bağlı yapılar aracılığıyla yatırım yapabiliyor” diye konuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img