spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemBulgaristan, yaptırımları atlayarak AB'ye petrol ihracatı konusunda Rusya ile anlaştı

Bulgaristan, yaptırımları atlayarak AB’ye petrol ihracatı konusunda Rusya ile anlaştı

Avrupa Birliği’nin (AB) 5 Aralık itibariyle Rus petrolüne getirdiği kısıtlamaların ardından harekete geçen Bulgaristan, Avrupa Komisyonu’nun Rusya’ya uygulanan yaptırımları ihlal edeceği yönündeki tüm uyarılarına rağmen ülkedeki faaliyetlerini sürdüren Rus petrol şirketi Lukoil ile AB’ye petrol ürünleri ihracatı için anlaştı.

Euractiv haber portalında, Bulgaristan hükümetinin Lukoil Neftochim Burgaz ile anlaştığı belirtilirken, ülkenin ekonomi politikasından sorumlu Başbakan Yardımcısı Hristo Alekseev’e göre bu anlaşmanın petrol ihracatından Bulgaristan’ın bütçesine 350 milyon Euro’luk vergi desteği sağlayacak.

Alekseev, açıklamasında daha önce Lukoil’in AB’ye petrol ihracatında vergileri daha önce Hollanda ve İsviçre’ye ödediğini hatırlatırken, “1 Ocak 2023’ten itibaren Lukoil, daha önce olduğu gibi Hollanda veya İsviçre’ye değil, Bulgaristan’a tüm petrol üretim ve ihracat gelirlerini aktaracak” diye konuştu.

Haber portalı, anlaşmanın Bulgaristan’da bulunan Rus şirketi Lukoil’in petrol ürünlerinin çoğunun tedarikine yönelik yaklaşmakta olan AB ambargosundan kısmen kaçınmasına izin vereceğini vurguladığı haberinde, Rus petrol üreticisinin Bulgaristan’da sahip olduğu tesislerin ülkedeki tek rafineri olduğunu ve Bulgaristan için ana benzin ve dizel kaynağı niteliği taşıdığını hatırlattı.

Lukoil’in Bulgaristan’da ürettiği petrolün yarısı ise Avrupa ülkelerine ihraç edilirken, üretimin durması, işleme kapasitesi kaybına ek olarak Bulgaristan’daki işgücü piyasasında ciddi sorunlara neden olacak.

Pazartesi günü açıklama yapan Bulgaristan Maliye Bakan Yardımcısı Lyudmila Petkova, Rus Ural petrolünden elde edilen petrol ürünlerinin Bulgaristan’da üretileceğini ve diğer AB ülkelerine ihraç edilebileceğini söylemişti.

Bulgar hükümeti, Lukoil rafinerisinin yaptırımlar nedeniyle çalışmayı durdurması halinde iç pazarda sıkıntı yaşanacağı için, AB’ye petrol ürünleri ihracatına yönelik olası bir yasağın ülke ekonomisine zarar vereceğini iddia ediyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img