spot_img
-6.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiAlmanya’nın ekimde Rusya'ya ihracatı yüzde 59'dan fazla düştü

Almanya’nın ekimde Rusya’ya ihracatı yüzde 59’dan fazla düştü

Rusya’ya karşı en fazla yaptırım uygulayan ülkelerin başında gelen Almanya’nın ekim ayında Rusya’ya ihracatı geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 59,2 düşüşle 1 milyar Euro olarak gerçekleşti.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Ekim 2022 ihracat verilerine göre Rusya’nın Almanya’nın AB dışı ithalatta 12’inci sırada yer aldığını bildirirken, şubat ayında Ukrayna’daki askeri operasyon öncesi Rusya’nın beşinci sırada yer aldığını hatırlattı.

Şubat ayı sonrası açıklama yapan Destatis, Almanya’dan Rusya’ya yapılan ihracatın yaptırımlar nedeniyle mart ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 62,3 düşerek 900 milyon Euro ile son 20 yılın en düşük rakamlarına ulaştığını bildirmişti.

Bununla birlikte Almanya’dan Çin’e yapılan ihracatın ekim ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 8,1 düşüş gösterdiğine de dikkat çekilirken, Ekim 2022’de Çin’e gerçekleştirilen ihracat hacminin 8,6 milyar Euro’ya gerilediği bildirildi.

Uzmanlar, Çin ile ticaret hacimlerindeki düşüşün Pekin’in coronavirüs pandemisiyle mücadeledeki katı rotası nedeniyle hala karmaşık olduğunu vurguladı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img