spot_img
-4.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemPutin: Rusya, dünya pazarlarına gübre arzını artırmaya hazır

Putin: Rusya, dünya pazarlarına gübre arzını artırmaya hazır

Dünyanın en büyük gübre üreticilerinden Uralchem-Uralkali şirketler grubunun başkanı Dmitry Mazepin ile görüşen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın dünya pazarlarına gübre ihracatını artırmaya hazır olduğunu söyledi.

Rusya Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’nin (RSPP) Gübre komisyonu başkanlığını yapan Mazepin’i ağırlayan Rus lider, Uralchem’in küresel gübre pazarındaki en büyük oyunculardan biri olduğunu kaydederken, “Gübre ihracatımızın devam ettiğini biliyorum. Bazı ülkeler tarafından oluşturulan suni engellere rağmen satışlar oldukça başarılı bir şekilde ilerliyor. Ancak yaptırımlar nedeniyle dünya pazarları halen büyük zarar görüyor. Rusya, istisnasız tüm ülkeler için gübre arzını artırmaya her zaman hazırdır” diye konuştu.

Görüşmede söz alan Mazepin, bu yıl Rusya’nın 42 milyon ton gübre ürettiğini ve 12 milyon tonun iç piyasaya gittiğini söylerken, ancak Batı yaptırımları nedeniyle şirketlerin dış pazarlarda büyük sorun yaşadığını hatırlatarak, “Baltık limanları dahil Avrupa’da 400 bin tondan fazla gübre bloke edildi. Uralchem’in bloke edilen gübre hacmi ise 262 bin ton olarak gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

Mazepin, Rus şirketlerinin 26 Afrika ülkesiyle ortaklık kurduğunu ve Birleşmiş Milletler himayesinde bloke edilen gübreyi ücretsiz göndermeyi teklif ettiğini hatırlatırken, Putin, bu teklifi birçok yabancı meslektaşıyla ele aldığını ve aynı zamanda Afrika ülkelerinin liderlerinin konuyla ilgili olarak kendisiyle doğrudan temasa geçtiğini ekledi.

Gübrenin bloke edilmesinin kabul edilemez olduğuna vurgu yapan Rus lider, “Elbette her şeyden önce tarım üreticilerimizin çıkarlarını sağlamak için geleneksel tüketicileri ve aynı zamanda gelişmekte olan ülkelerdeki dostlarımızı desteklemek için her şeyi yapmalıyız. Gübre tedariklerinde şimdi Afrika ülkelerine öncelik vermek insani açıdan doğru olacak ve nihayetinde iş açısından da verimli olacaktır” diye konuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img