spot_img
-4.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 21 Kasım 2022

Rusya’da dün neler oldu? 21 Kasım 2022

Dün, 21 Kasım 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Türkiye’deki ikinci nükleer santral için Rosatom ile görüşmeler başlıyor

Soçi kentinde düzenlenen 12. Uluslararası Nükleer Enerji Fuarı “Atomexpo 2022″de konuşan T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Sinop’ta inşa edilecek ikinci nükleer enerji santralinin yapımı için Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu (Rosatom) ile görüşmelere başlama aşamasına gelindiğini bildirdi.

Rusya’nın nükleer santral inşaatında Türkiye öncelikli

Rosatom Genel Müdürü Aleksey Lihaçev de son dönemde yaşanan küresel siyasi gelişmelerin enerji sektörünü olumsuz etkilediğini belirterek, daha önce bin metreküpü 200 dolar olan doğal gazın fiyatının, şu an 4 bin dolar seviyelerine çıktığını söyledi.

Putin, küresel gıda piyasasındaki dengesizlikler nedeniyle Batılı ülkeleri suçladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, gıda sorunu yaşayan ülkelere yardım etmeyi sürdüreceklerini belirterek, “Bazı batılı ülkelerin maceracı, profesyonellikten uzak politikalarının yol açtığı dengesizlikler nedeniyle gıda kıtlığı yaşayan ülkelere yardım ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Rusya’nın gıda güvenliğinde önemli yer tutan ürünleri tedarik edebildiğini anlatan Putin, “Tahıl, şeker, bitki yağı, balık ürünleri ve diğer çok sayıda ürünü sağlayabiliyoruz. Et ve et ürünlerinde de iç piyasanın yanı sıra 110 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.

Küresel piyasada yaşanan gıda kriziyle ilgili Batılı ülkeleri suçlayan Putin, “Bazı batılı ülkelerin maceracı, profesyonellikten uzak politikalarının yol açtığı dengesizlikler nedeniyle gıda kıtlığı yaşayan ülkelere yardım ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Rusya’daki LNG ihracatçıları için vergiler yükseltildi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2023-2025 döneminde sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihracatçıları için gelir vergisi oranlarını yüzde 20’den yüzde 34’e çıkaran yasayı imzaladı.

Hükümet tarafından teklif edilen ve Rusya’da meclisin alt kanadı Devlet Duması’nda onaylanan yasa, yasal bilgi portalında paylaşılırken, belgede, “Sıvılaştırılmış doğalgaz üretimi faaliyetinde bulunan ve 31 Aralık 2022 tarihi dahil olmak üzere münhasır gaz ihraç etme hakkını kullanma lisansına dayanarak en az bir parti sıvılaştırılmış doğalgaz ihraç eden kuruluşlar için 2023-2025 dönemlerinde vergi oranı yüzde 34 olarak belirlenmiştir” ifadelerine yer verildi.

Ekaterinburg’daki mobilya fuarına Türk firmalarından büyük ilgi bekleniyor

Rusya’nın Ekaterinburg şehrinde, Rusya-Türkiye İş Fuarı kapsamında 2023 yılında düzenlenecek mobilya fuarına yaklaşık 300 Türk mobilya üreticisinin katılacağı açıklandı.

Sverdlovsk Valiliği tarafından yapılan açıklamada, bölgenin Türkiye Cumhuriyeti ile 2023’te Ekaterinburg’da Rus-Türk iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşecek büyük bir etkinlik düzenleme konusunda anlaştığı bildirilirken, önümüzdeki yıl şehirde yaklaşık 300 Türk mobilya üreticisinin katılımıyla bir mobilya fuarı düzenleneceği, fuarın Türk fuar etkinlikleri organizatörü Nobel Expo şirketiyle ortaklaşa yapılacağı ifade edildi.

Rusya’dan ayrılan Lipton’un varlıklarını yerli çay üreticileri almak istiyor

Rusya Çay Üreticileri Birliği Başkanı Aleksandr Khlynov, ülkedeki bir dizi Rus çayı üreticisinin daha önce Lipton markası altında çay üreten ve dağıtan Ekaterra’nın varlıklarını satın alma olasılığını araştırdığını söyledi.

Rus resmi haber ajansı RIA Novosti’ye konuşan sendika başkanı, birliğin bir dizi yatırımcı adına şirketle müzakereler planladığını açıklarken, “Bir süre önce şirketin Rusya’daki varlıklarını satın alma teklifi gönderildi ve bu teklif ana şirkete iletildi. Bu projeye katılmak isteyen ilgili taraflar arasında hem çok sayıda çay üretici hem de yatırımcılar bulunuyor. Katılım formatı hala tartışma aşamasında” ifadelerini kullandı.

Putin, seçimlerden zaferle ayrılan Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’i kutladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kazakistan’da dün ülke genelinde düzenlenen 7. cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçlarına göre, oyların yüzde 81,31’ini alan Kasım Cömert Tokayev’i kutladı.

Putin, Kremlin resmi internet sayfasında yayımlanan tebrik mesajında, Tokayev’i seçimlerde aldığı başarıdan dolayı kutlarken, Rusya ve Kazakistan’ın ‘ortaklık ve ittifak’ temelinde stratejik ilişkilerini geliştirmeye devam edeceğine olan güvenini dile getirdi.

Kremlin, ikinci bir seferberlik ilanı olasılığını değerlendirdi

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, 21 Eylül’de ilan edilen kısmi seferberliğin sona ermesinden sonra ülkede ikinci bir seferberlik ilanının düşünülmediğini söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Peskov, “Rusya’da ikinci bir seferberlik dalgası olasılığı Kremlin’de tartışılmıyor” ifadelerini kullanırken, ancak Rusya Savunma Bakanlığı adına konuşamayacağını da ekledi.

Gün içerisinde açıklama yapan Rusya’da parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi Başkan Yardımcısı Konstantin Kosaçev’in Rusya ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin ancak Kiev’deki iktidar değişikliğinden sonra mümkün olduğu sözlerini de değerlendiren Peskov, Ukrayna’da mevcut hükümetin değişmesinin Rusya tarafından yürütülen özel askeri operasyonun amacı olmadığını söylerken, Moskova’nın Ukrayna’da yürüttüğü operasyon sırasında hedeflerine ulaşmak istediğini ve ulaşana kadar operasyonun süreceğini vurguladı.

Kosaçev, Rusya ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin ne zaman düzelebileceğini açıkladı

Rusya’da parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi Başkan Yardımcısı Konstantin Kosaçev, Rusya ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin ancak Kiev’deki iktidar değişikliğinden sonra mümkün olduğunu söyledi.

Argumenti i Fakti gazetesine konuşan Kosaçev, mevcut Kiev rejimi ile Rusya arasındaki ilişkilerin normalleşebileceğini düşünmediklerini belirtirken, “Ukrayna’nın mevcut makamları, önceki eylemleri, kararları ve ideolojik tutumlarının tutsağı. Bu nedenle herhangi bir manevra özgürlükleri yok. Bana göre gerçek normalleşme ancak Ukrayna’da iktidar değişikliğinden sonra mümkün olabilir. Umarım bu sefer bu değişiklik anayasal bir şekilde gerçekleşir” ifadelerini kullandı.

Macron, Rusya’yı, “Afrika’da Fransa’yı avlama projesi yürütmekle” suçladı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Afrika kıtasında yükselen Fransız karşıtlığını Rusya’nın etkisinin artmasına bağlayarak bu ülkeyi “Fransa’yı avlama projesi yürütmekle” suçladı.

Frankofoni Zirvesi kapsamında Tunus’ta bulunan Macron, TV5 Monde’a verdiği demeçte, Rusya’nın, Fransa’nın askeri anlamda anlaşmazlığa düştüğü veya etki kaybı yaşadığı zor durumdaki Afrika ülkeleri üzerinden “Fransız avcılığı yaptığını” ileri sürdü.

Zelenskiy, Rusya’nın terör devleti ilan edilmesini istedi

İspanya’nın başkenti Madrid’de yapılan NATO Parlamenterler Asamblesi (NATO-PA) 68. Genel Kurulu’na video konferansla katılan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın “terör devleti ilan edilmesini” istedi.

Zelenskiy, NATO-PA üyelerine hitaben yaptığı konuşmada, “Milyonlarca insanımızın hayatını direkt tehlikeye atan Rusya, kışın ısınma, elektrik ve su ihtiyaçlarımızı kesmeye yönelik, enerji altyapılarımıza saldırılar düzenliyor. Sizler için doğru olan parlamentolarınızda Rusya’yı terör devleti olarak tanımanız olacaktır.” dedi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img