spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMerkez Bankası, Hızlı Ödeme Sistemi üzerinden yurtdışına para transferi için alacağı komisyonu...

Merkez Bankası, Hızlı Ödeme Sistemi üzerinden yurtdışına para transferi için alacağı komisyonu belirledi

Rusya Merkez Bankası tarafından sunulan ve cep telefonu numarası üzerinden komisyonsuz para transferi sağlayan Hızlı Ödeme Sistemi (SBP) üzerinden yurtdışına havalelerde bankaların alacağı komisyon belirlendi.

Merkez Bankası tarafından yapılan yazılı açıklamada, bireyler arasında SBP üzerinden yurtdışı para transfer işlemlerinde komisyon tutarının 6 ruble olarak belirlendiğine vurgu yapılırken, şu anda sınır ötesi transferlerde komisyonun gönderen banka ve alıcı banka için 3 ruble olduğu, 19 Aralık’tan itibaren ise tek bir tarife belirleneceği ifade edildi.

Düzenleyici, yalnızca gönderen banka için 6 ruble komisyon alınacağına dikkat çekerken, alıcı banka tarafından komisyon alınmayacağının altını çizdi.

Merkez Bankası Yönetim Kurulu kararına göre, 19 Aralık 2022 tarihinden itibaren hızlı ödeme sistemi kapsamında havale gerçekleştiren banka müşterisinin hesabından alınacak komisyon ücreti, havale tutarına bakılmaksızın yalnızca 6 ruble olacak.

Havaleyi alan alıcı ise herhangi bir komisyon ücreti ödemeyecek.

Merkez Bankası, yazılı açıklamasında, “Paranın nihai alıcısı için SBP’de sınır ötesi transferler ücretsiz olacaktır” ifadelerine yer verilirken, aynı zamanda, vatandaşların bu tür transferleri gönderirken ödeyeceği komisyon ücretinin tarife politikaları ve piyasa dikkate alınarak ödeyenin bankaları tarafından belirleneceği de iletildi.

Merkez Bankası tarafından sunulan SBP hizmetinde bireyler için aylık 100 bin rubleye kadar yapılan para transferlerinde komisyon alınmazken, aylık 100 bin rubleden fazla para transferleri için komisyon ücreti ise meblağın yüzde 0,5’i olarak belirlendi.

Merkez Bankası, yakın zamanda SBP aracılığıyla sınır ötesi para transferleri yapmayı planlayan Rus bankalarının yabancı ortakları ile etkileşim prosedürünü de basitleştireceğini duyururken, Rusya’nın en büyük kamu bankalarında VTB, SWIFT’e alternatif para transferi olarak görülen SBP üzerinden sınır ötesi para transferi deneme programına katıldıklarını açıklamıştı.

SBP üzerinden yurtdışına ilk para transfer denemesinin yıl sonuna kadar gerçekleştirmeyi planlayan Merkez Bankası, konuyla ilgili mesajında, deneme sürecinde SBP sisteminin işlevselliğinin sağlanması sonrasında paranın anında transfer edilebileceği ve işlem hızlarının önemli ölçüde hızlanacağı vurgulandı.

Rusya’da hızlı ödeme sisteminin etkinliğini ve uygunluğunu kanıtladığını kaydeden düzenleyici, düşük komisyon politikası nedeniyle ülkede SBP üzerinden para transfer hacimlerinin yüzde 70’e ulaştığını ekledi.

Yakın zamanda Rusya Merkez Bankası’nın Ermenistan ve Kazakistan merkez bankalarıyla SBP üzerinden para transferi altyapısının kurulması için müzakere ettiği bildirilmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img