spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRublenin reel efektif döviz kuru endeksi geriledi

Rublenin reel efektif döviz kuru endeksi geriledi

Rusya Merkez Bankası, rubledeki 2022 yılı ekim ayı reel efektif döviz kuru endeksinin TÜFE bazında bir önceki aya kıyasla yüzde 1,1 gerilediğini bildirdi.

Belgede, Rusya Federasyonu’nun dış ticaretinde önemli paya sahip ülkelerin para birimlerinden oluşan sepete göre Rus rublesinin ağırlıklı ortalama değerini gösteren reel efektif döviz kurunun eylül ayına kıyasla yüzde 1,1 azaldığı belirtilirken, bu yılın ocak-ekim döneminde ise rublenin reel efektif döviz kuru yüzde 38,5 değer kazandı.

Ekim ayında dolar ve Euro karşısında rublenin reel döviz kuru geçtiğimiz aya kıyasla yüzde 1,8 düşüş gösterdi.

Rublenin efektif döviz kuru, Rusya’nın dış ticaret cirosundaki bu ülkelerin paylarına göre Rusya’nın kilit ticaret ortaklarının döviz kurları esas alınarak hesaplanıyor.

Dolar kurunda limit 50 ruble

Dolardaki duruma da değinen Sberbank Başkanı, Rusya’da bir dizi endüstrinin sorun yaşamaya başlayabileceği kritik dolar kuru sınırının 50 ruble olduğunun altını çizerken, ancak Rusya’da böyle bir kurun mümkün olmayacağına inandığını da ekledi.

“Ekonominin işleyişi için uygun dolar kuru ile ilgili yaptığımız değerlendirmeler, sınırın 50 ruble olduğunu gösteriyor” diyen Gref, 50 rublelik dolar kuru sınırına kadar ülkedeki hiçbir sektörün zarar etmediğini gözlemlediklerini, ancak kurun bu sınırın altına düşmesiyle birçok sektörün zarar etmeye başlayacağını aktardı.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, 2023-2025 yılı sosyo-ekonomik kalkınma tahmini raporunda ABD dolarının yıl sonunda 66 ruble olacağını öngörüyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img