spot_img
-3.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelFayzullin: Rusya’da konut inşaat hacimleri geçen yılı önemli ölçüde aşıyor

Fayzullin: Rusya’da konut inşaat hacimleri geçen yılı önemli ölçüde aşıyor

Rusya İnşaat Bakanı İrek Fayzullin, 2022 yılında Rusya’da konut inşaatı hacimlerinin geçen yıla göre önemli ölçüde yüksek olduğunu söyledi.

Fayzullin konu hakkında yaptığı açıklamada, konut inşaatı açısından sektörün iyi sonuçlar göstermeye devam ettiğini vurgularken, Rusya Federal İstatistik Servisi’nin (Rosstat) verilerine göre 10 ayda 87,8 milyon metrekare konut inşa edildiğini, bu rakamların da geçen yıla göre yüzde 21,5 daha fazla olduğunu ifade etti.

Federal Konut Programı teşvik programları kapsamında 206 şantiyede inşaat ve montaj çalışmaları yürütülmekte olduğuna değinen Fayzullin, 20 şantiyenin de halihazırda faaliyetlerine başladığını, konut inşaatlarının sürekli yükseldiğini sözlerine ekledi.

Fayzullin, aynı zamanda Rusya’da altyapı çalışmalarının da ara verilmeden sürdürüldüğüne dikkat çekerken, yılın başından bu yana 7 bin 882 altyapı çalışmasının sonlandırıldığını söyledi.

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat), Ocak-Ekim 2022 döneminde Rusya’da inşa edilen konut hacimlerinin geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21,5 artarak 87,8 milyon metrekareye ulaştığını bildirdi.

Bu yılın ekim ayında ülkede inşa edilen konut hacimlerinin geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 11 azalarak 8,7 milyon metrekareye gerilediği belirtilen Rosstat raporunda, bu yılın ilk 10 aylık sonuçlarına göre konut hacmindeki liderlerin 12 milyon 700 metrekare konut hacimlerine ulaşılan Moskova Bölgesi ile birlikte 6,4 milyon metrekare ile Krasnodar ve 5,1 milyon metrekare ile başkent Moskova olduğu belirlendi.

Konut hacimlerinde ilk üçü 3,5 milyon metrekare ile Leningrad Bölgesi takip ederken, bu bölgeyi 2,7 milyon metrekareyle Tataristan ve 2,5 milyon metrekareyle St. Petersburg izledi.

Bireysel müteahhit ve nüfus tarafından Ocak-Ekim 2022 döneminde inşa edilen konut hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33’lük artışla 54,2 milyon metrekareye ulaşırken, toplam konut hacimlerinin yüzde 62’sini oluşturdu.

Öte yandan ekim ayında bireysel konut inşaat hacimleri yüzde 9 düşüşle 5,1 milyon metrekareye geriledi.

İnşaattan sorumlu Rusya Başbakan Yardımcısı Marat Husnullin, 2022 yılı sonuna kadar hizmete girecek konut hacimlerinin 95 milyon metrekareye ulaşabileceğini söyledi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Husnullin, bu rakamın ülke tarihinde bir rekor olacağını vurgularken, “Konut hacimlerinin yıl sonunda 93-95 milyon metrekare seviyesinde olacağını düşünüyorum. Bu gösterge Sovyetler Birliği’nden bu yana en büyük konut inşaat hacmi olacak” dedi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img