spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemTürkiye'de yılbaşı tatili maliyeti belirlendi

Türkiye’de yılbaşı tatili maliyeti belirlendi

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), seyahat acentelerinin verilerine dayandırdığı açıklamasında, Ruslar için Türkiye’de yılbaşı tatil maliyetlerini belirledi.

Uzun yılbaşı tatilleri için Rusların Türkiye’nin 2 şehrine ilgi duyduğuna dikkat çekilen ATOR açıklamasında, bu şehirler arasında İstanbul, Antalya’nın bulunduğu vurgulandı.

Yılbaşı tatillerinde İstanbul’u seçen Ruslar, gezi turizmine ilgi duyarken, Antalya’yı tercih edenlerin ise deniz tatili ile ilgilendiğini ifade eden birlik, aynı zamanda Rusların Kayseri, Palandöken, Erciyes, Kars, Uludağ gibi kayak merkezlerine olan ilgisinin de altını çiziyor.

Türkiye’de yılbaşı tatili tercihlerinde lider Antalya olurken, tur operatörleri, bu şehri seçen gezginlerin payının toplam taleplerin yüzde 80’ini aştığını açıklıyor. İki kişinin 7 günlük Antalya tatilinin maliyeti ise 160 bin rubleden başlıyor.

İstanbul’da bir haftalık seyahat iki kişi için en az 120 bin rubleye mal olurken, Uludağ ve Palandöken gibi kayak merkezlerinde ise bir haftalık tatil fiyatları ortalama 131 bin rubleye ulaşıyor.

ATOR, Türkiye’de ortalama yılbaşı tatili maliyetlerinin geçen yıla kıyasla bir buçuk ila iki kat arttığını da vurgularken, taleplerin de düştüğünü ifade eden sektör temsilcilerine göre şu anda Türkiye yılbaşı turları 2021’in aynı dönemine göre yüzde 15-60 daha az satılıyor.

Uzmanlar bu durumu, zorlu jeopolitik durum nedeniyle rezervasyon derinliğinin düşük olmasıyla açıklarken, Rusların seyahat kararını bir ya da iki hafta önceden verdiği aktarılıyor.

ATOR, aynı zamanda Türkiye’nin bu yılbaşı tatillerinde en popüler üç yabancı tatil destinasyonu arasında yer aldığı ve sadece Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır ile rekabet ettiğini de ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img