spot_img
-6.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelOrtalama konut kredisi tutarı yüzde 8,4 düştü

Ortalama konut kredisi tutarı yüzde 8,4 düştü

Emlak alanında uzman kuruluş olan Frank RG araştırmaları, ekim ayında Rusya’da bankalar tarafından verilen konut kredilerinde ortalama tutarının yüzde 8,4 düşerek 3 milyon 500 bin rubleye gerilediğini ortaya çıkardı.

Pandeminin başlangıcından bu yana sürekli artış eğiliminde olan konut kredisi ortalama tutarında ekim ayında yaşanan düşüşün bankaların müşterileri için sunduğu daha katı kredi koşullarına bağlayan Frank RG, Rusya’daki ortalama ipotek tutarının konut sektöründe mevsimsel talep düşüklüğünün yaşandığı temmuz ayından bu yana sistematik olarak azaldığının altını çizdi.

Uzmanlar, temmuz ayında konut kredilerinde ortalama tutarın 3 milyon 830 bin ruble olduğunu hatırlatırken, ön tahminlere göre, Ekim 2022’de Rus bankaları tarafından verilen konut kredilerinin hacmi 454,1 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Şirket, bu rakamların Eylül 2022’nin sonuçlarından yüzde 12,8 ve Ekim 2021’den yüzde 10,2 daha düşük olduğuna vurgu yaparken, verilen kredi sayısının 130 bin 500 adetle geçtiğimiz aya kıyasla yüzde 4,74, yıllık bazda ise yüzde 19,19 daha düşük olduğunu tespit etti.

Frank RG uzmanları, verilen konut kredisi hacimlerinde böyle bir düşüşün kredilerin geri ödenmeme risklerinden korkan bankaların politikası ile ilişkili olduğuna değinirken, konut sektörünün büyümesinin itici gücü olarak bilinen ipotek piyasasının ekim ayında konut piyasalarını aşağı doğru çektiğinin de altını çiziyor.

Yakın zamanda BKI Kredi Bürosu (eski adıyla Equifax) tarafından paylaşılan raporda, Eylül 2022’de ülkede vadesi geçmiş konut kredisi hacimlerinin sayısının sadece yüzde 8,9 arttığı, ödenmemiş kredi tutarının ise yüzde 14,2 azaldığı ifade edilmişti.

Rus vatandaşlarının bazı kredi türlerinde borç ödemelerinin vadesini geciktirdiği belirtilirken, özellikle kredi kartları, taşıt kredisi ve taksitli alımlarda erken vadesi geçmiş borçlarda keskin artış gözlemlendi.

Taşıt kredilerinde 30 güne kadar olan gecikmeli kredi hacmi yüzde 12,9 artarak 569,1 milyon rubleye ulaşırken, aynı raporlama döneminde taksitli ürün alımına (POS) ilişkin 95 bin ödeme işleminin geciktiği, bu rakamlarında ağustos ayına göre yüzde 21,5 daha fazla olduğu belirtildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img