spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelRusya'da en çok talep gören meslekler açıklandı

Rusya’da en çok talep gören meslekler açıklandı

Rusya Mesleki Eğitim Geliştirme Enstitüsü uzmanları, son yıllarda ülkedeki işgücü piyasasında en çok talep gören meslekleri belirledi.

Enstitü araştırmaları sonucu hazırlanan listedeki ilk üç meslek İnsansız Hava Aracı (İHA) ve drone operatörü, 3D printer baskı uzmanı ve hareket tasarımcısı olurken, uzmanlar, bu mesleklerde uzmanlaşmak için yüksek öğrenim görmenin gerekli olmadığına da dikkat çekiyor.

Özellikle son zamanlarda popüler hale gelen ve ihtiyaç duyulan bu üç meslekte orta dereceli bir mesleki eğitimin yeterli olduğuna inanan uzmanlar, drone operatörlerinin reklam ve film prodüksiyonu, festival organizasyonları, kurtarma hizmetleri, jeolojik keşif, madencilik, enerji ve inşaat alanlarında da çalışabildiklerini vurgularken, ilk aşamada maaşlarının 70 bin ila 80 bin ruble arasında değiştiğini söyledi.

Teknoloji uzmanları ise genellikle 3D yazıcıların ve tarayıcıların mevcut olduğu laboratuvarlarda ve atölyelerde talep görürken, bu uzmanlıkta ustalaşmış üniversite mezunlarına ilk olarak 60 bin ruble veya daha fazla maaş sunuluyor.

Kasım ayının başında konuşan Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov, ülkedeki işsizlik oranlarının rekor düşük seviyelerde olduğunu belirtirken, öte yandan işgücü piyasasında personel sıkıntısı yaşandığı konusunda uyarmıştı.

Hükümet toplantısında, işgücü piyasası açısından bu yıl sahip olunan yüzde 3,9’luk işsizlik seviyesinin aslında işgücü piyasasında bir açık olduğunu da gösterdiğine dikkat çeken Reshetnikov, “Personel sıkıntısına bağlı olarak bu açığın nominal ve reel ücretleri destekleyeceğini anlıyoruz. Gelecek yıl için reel ücretlerin büyümesi tahminimiz yüzde 2,6” diye konuştu.

Yaşanan personel sıkıntısının bir yandan işletmeler için olumsuzluklara yol açarken, diğer yandan reel ücretlerin artırılmasına destek olarak tüketici taleplerindeki artışa yardımcı olabileceğini söyleyen Ekonomik Kalkınma Bakanı, bu durumun gelecek yıl ekonomiye destek vereceğine inandığını söyledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img