spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelRusya'da yılbaşından bu yana yeni konut fiyatlarındaki artış belirlendi

Rusya’da yılbaşından bu yana yeni konut fiyatlarındaki artış belirlendi

Rusya’da faaliyet gösteren gayrimenkul danışmanlık şirketi Mir Kvartir, ülkenin büyük şehirlerindeki yeni konutların fiyatının 2022 yılının ilk on ayında yüzde 26 artarak metrekare başına ortalama 110 bin rubleye yükseldiğini bildirdi.

Ekim ayında ülkedeki yeni konut fiyatlarında yaklaşık yüzde 3’lük bir artış yaşandığına dikkat çekilen raporda, bu yılın ocak ayından ekim ayına kadar konut fiyatlarında yüzde 9 düşüş yaşanan Murmansk ve yüzde 3 düşüş gözlemlenen Grozny kenti dışında Rusya’nın her kentindeki yeni konut fiyatlarının arttığı vurgulandı.

 Yeni konutlarda metrekare başına en büyük fiyat artışı yüzde 34 ile Vladikavkaz’da kaydedilirken, fiyat artışında lider diğer şehirler arasında yüzde 33 ile Barnaul ve Çita yer aldı.

Bu yılın başından itibaren metrekare fiyatlarında en düşük artış ise yüzde 2 ile başkent Moskova’da kaydedilirken, Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de konut fiyatları yüzde 5, Sivastopol’da ise yüzde 7 yükseldi.

Mir Kvartir uzmanları, ekim ayında ortalama metrekare fiyatındaki yüzde 3’lük artışa rağmen, birinci sınıf daire fiyatlarındaki düşüş eğiliminin istatistiklere yansımaya başladığına dikkat çekerken, ekimde Moskova’daki yeni konutların fiyatlarında yüzde 4’lük düşüş yaşandığına da vurgu yapıyor.

Mir Kvartir portalı genel müdürü Pavel Lutsenko konu hakkında yaptığı açıklamada, yeni dairelere olan talebin Merkez Bankası’nın inşaat firmalarının neredeyse sıfır faiz oranlı ipotek kampanyalarını yasaklamaya başlamasıyla düşmeye başladığını bilrirdi.

Uzman, bu programlar kapsamında satın alınan dairelerin maliyetini yüzde 15-25 oranında şişiren inşaat şirketlerinin Merkez Bankası müdahalesi sonrası daire fiyatlarını düşürmeye başladığını sözlerine ekledi.

Eylül ayında inşaat şirketlerini uyaran Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, ülkedeki bir dizi inşaat firmasının konut projelerinde sıfıra yakın faizli ipotek sunduğuna dikkat çekerken, “Bu, konut fiyatlarının şişirilmiş olduğunu kanıtlıyor” ifadelerini kullanmıştı.

Bazı konut projeleri için firmaların halihazırda Merkez Bankası tarafından belirlenen politika faizlerinden çok daha düşük özel konut kredisi sunduğunu gözlemlediklerini söyleyen Nabiullina, “Bazıları sıfıra yakın faiz oranlı konut kredisi imkânı sunuyor. Firmaların bizim belirlediğimiz faiz oranlarından daha düşük faizli kredi vermesi, bizim için aslında konut fiyatlarının çok fazla şişirilmiş olduğunun kanıtıdır. Bu da konut almak isteyenleri yanıltmak anlamına geliyor. Merkez Bankası bu konuda önlemler alacaktır” diye konuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img