spot_img
-6.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMerkez Bankası, Rusya'da yıllık enflasyonun ekim ayında gerilemeye devam ettiğini bildirdi

Merkez Bankası, Rusya’da yıllık enflasyonun ekim ayında gerilemeye devam ettiğini bildirdi

Rusya Merkez Bankası tarafından paylaşılan raporda, ekim ayında ülkedeki yıllık enflasyonun gerilemeye devam ederek yüzde 12,63 olarak gerçekleştiği belirtilirken, fiyatlardaki aylık artışın yüzde 0,18 olarak kaydedildiği açıklandı.

Düzenleyicinin hazırladığı rapora göre, ekim ayında tüketici fiyatlarındaki artış yüzde 0,18 olarak gerçekleşirken, mevsimsellikten arındırılmış fiyatların eylül ayına göre daha az artarak yüzde 0,13’e ulaştığı ifade edildi.

“Enflasyonist baskının zayıflaması, kısmi seferberlik bağlamında tüketici aktivitesinde geçici bir durulma ve enflasyonist baskıdaki hareketlenmeden kaynaklandı” ifadelerine yer verilen raporda, gıda arzındaki genişleme sayesinde yıllık enflasyon oranlarının düşüşünü sürdürdüğü ve Merkez Bankası’na göre yüzde 12,63 olarak tespit edildiği bildirildi.

Merkez Bankası’na göre fiyatlardaki pozitif artış dalgalı bileşenlerden oluşurken, düzenleyicinin tahminine göre, elektrik ve su faturalarını kapsayan kamu hizmetleri için tarife zammının gelecek yıldan bu yılın aralık ayına çekilmesi dikkate alındığında, 2022’deki mevcut yıllık enflasyon oranları yüzde 12-13 bandında yer alacak.

Devam eden para politikasının sürdürülmesi halinde 2023 yılında yüzde 5 ila 7 bandında enflasyon oranları öngören Merkez Bankası, 2024 yılında ise enflasyonun daha önce hedeflenen yüzde 4’lük oranlara geleceğini tahmin ediyor.

Yakın zamanda açıklamalarda bulunan Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov, ülkedeki yıllık enflasyon oranlarının artık hedeflenen değerin altında olduğunu söylemişti.

Bakü’deki 15’incisi düzenlenen Verona Avrasya Ekonomik Forumu’nun oturum aralarında gazetecilere konuşan Reshetnikov, Rusya’da deflasyonun öncelikle gıda kategorisinde mevsimsel faktörlerin tükenmesi nedeniyle durduğunu kaydederken, “2022’nin sonunda enflasyon oranları daha önce yüzde 12,4 olarak belirlediğimiz resmi tahminimizden de daha düşük olabilir” diye konuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img