spot_img
-6.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMerkez Bankası, bireyler için dijital ruble transferlerinde sıfır komisyon uygulayabilir

Merkez Bankası, bireyler için dijital ruble transferlerinde sıfır komisyon uygulayabilir

Merkez Bankası Birinci Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova, önümüzdeki yılın başlarında denenmesi planlanan dijital rublede bireyler arası para transferlerinde büyük ihtimalle komisyon alınmayacağı söyledi.

Yenilikçi Finansal Teknolojiler Forumu Finopolis’in oturumunda konuşan Skorobogatova, tüzel kişiler için dijital ruble kullanımında komisyonların Hızlı Ödeme Sistemi’nde (SBP) alınan komisyonlardan daha yüksek olmayacağını vurgularken, “Aynı zamanda büyük olasılıkla bireyler için komisyon tutarı sıfır olacak” diye konuştu.

Dijital ruble kapsamındaki pilot projeye katılacak bankaların çoğunun ön testleri Merkez Bankası ile yürüttüğünü belirten Skorobogatova, “Önümüzdeki yılın nisan ayından itibaren gerçek müşteriler ve gerçek operasyonlar üzerinde pilot çalışma başlatabileceğimizi varsayıyoruz. Ayrıca, gelecek yılın nisan ayından itibaren dijital ruble ile ticarette akıllı sözleşmeleri kullanmayı denemek istiyoruz”

Dijital ruble hakkında

Ekim 2020’nin ortalarında dijital ruble kavramını tanıtan Rusya Merkez Bankası, özel bir elektronik cüzdanda saklanacak benzersiz bir dijital kod biçiminde olacak dijital rublenin bir kullanıcıdan diğerine dijital kodun bir elektronik cüzdandan diğerine taşınması şeklinde gerçekleşeceğini açıklamıştı.

Dijital ruble sağlanmasında tek yetkili organın Merkez Bankası olacağı vurgulanırken, para sahipleri, dijital rubleleri nakite serbestçe aktarabilecek.

Merkez Bankası, Haziran 2021’de dijital ruble platformunu test etmek için 15 bankadan oluşan bir pilot grup oluştururken, seçilen bankalar arasında VTB Bank, Alfa-Bank, Sberbank, Tinkoff Bank, PSB ve Gazprombank gibi büyük bankalar yer alıyor.

Fransız televizyon kanalı BFM TV’de konuşan analitik uzman Aud Kerzule, Rusya’nın dijital rubleyi ABD’nin mali hegemonyasını azaltmak için kullanmayı planladığını aktarmıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img