spot_img
-6.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemBM, Rusya'dan gübre ihracatının önündeki engelleri hızla kaldırmaya çağırdı

BM, Rusya’dan gübre ihracatının önündeki engelleri hızla kaldırmaya çağırdı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ofisi, BM’nin Rus gübrelerinin en çok ihtiyaç duyan ülkelere ihracatının önündeki engellerin kaldırılması sürecini hızlandırma çağrısında bulundu.

Cuma günü Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri ile Rusya heyetinin tahıl ve gübre ihracatının engelsiz bir şekilde ilerlemesi ile küresel gıda krizinin çözümü için imzalanan tahıl sevkiyatı anlaşmasının yenilenmesi konularını görüşmek üzere bir araya geldiği hatırlatılan açıklamada, Rus heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Vershinin başkanlık ettiği, BM tarafından UNCTAD Genel Sekreteri (BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı) Rebeca Greenspan ve BM OCHA (Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi) başkanı Martin Griffiths’in müzakerelere katıldığı aktarıldı.

BM’nin mesajında, “Dünya, gübre mevcudiyetiyle ilgili küresel sorunların küresel gıda kıtlığına dönüşmesine izin vermemelidir. Bu nedenle BM, tüm katılımcılara, gübreye en çok ihtiyacı olan ülkelere ihracat ve nakliyesinin önündeki engellerin kaldırılmasını hızlandırmaya çağırıyor” ifadelerine yer verildi.

 Rus gübresinin ilk partisinin önümüzdeki hafta Malavi’ye gönderilmesi beklenirken, BM, müzakereler sırasında tarafların Rusya’dan amonyak da dahil olmak üzere gıda ve gübrelerin engelsiz ihracatını kolaylaştırmak için yapılacakları da masaya yatırdıklarını ekledi.

BM Cenevre Ofisi Sözcüsü Alessandra Vellucci, toplantıya ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmeden, Rusya kaynaklı gıda ve gübrelerin sorunsuz bir şekilde dünya pazarlarına ihracının kolaylaştırılması hususunda yakalanan ilerlemenin devam etmesinin umulduğunu kaydetti.

Vellucci, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, 22 Temmuz’da İstanbul’da küresel gıda krizinin çözümü için imzalanan tahıl sevkiyatı anlaşmasının tam olarak uygulanmasını desteklediği ve bu konudaki istişarelerin süreceğini belirtti.

BM yetkilileri, temmuzda imzalanan anlaşmanın Rus tahıl ve gübre ihracatını da kolaylaştırdığını ve Cenevre’deki görüşmelerin bu yönüyle ele alınacağını ifade ediyor.

Ukrayna veya Rusya’nın, Ukrayna’daki Karadeniz limanlarından gıda ve gübre sevkiyatına izin veren anlaşmaya itiraz etmeleri halinde bu anlaşmanın 19 Kasım’da sona erebileceği belirtiliyor.

BM’ye göre, 1 Ağustos’tan bu yana Ukrayna’dan 10 milyon tondan fazla tahıl ihraç edildi.

Tahıl sevkiyatı anlaşması, Türkiye’nin koordinasyonunda yürütüldü

Küresel gıda krizinin çözümü için Türkiye’nin koordinasyonunda yürütülen tahıl sevkiyatı anlaşması, 22 Temmuz’da İstanbul’da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Ukrayna, Rusya, Türkiye ve BM arasında imzalanmıştı.

Rus yetkililerin, Ukrayna’dan yapılan tahıl sevkiyatlarının yoksul ülkelere gitmediği ve Rus tahıl ürünlerinin ihracatının gerçekleşmediği yönündeki açıklamaları, 120 gün süreli anlaşmanın geleceğini tartışmalı hale getirmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img