spot_img
-3.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 11 Kasım 2022

Rusya’da dün neler oldu? 11 Kasım 2022

Dün, 11 Kasım 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Kremlin, Putin’in G20’ye çevrimiçi formatta katılacağı iddialarını yalanladı

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Endonezya’nın Bali adasında düzenlenecek G20 Liderler Zirvesi’nde çevrimiçi formatta konuşma yapacağı iddialarını yalanlarken, neden zirveye katılmayacağını da yanıtladı.

Gazetecilerle düzenlenen günlük basın toplantısında konuşan Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in G20 Liderler Zirvesi’ne katılmama kararının Rus liderin programı ve Rusya’da bulunma ihtiyacından kaynaklandığını söyledi.

Merkez Bankası bu yıl sektörde kar beklemiyor

Rusya Merkez Bankası Regülasyon ve Analiz Departmanı Başkanı Aleksandr Danilov, Rus bankacılık sektöründeki zararların önemli oranda azaldığını belirterek, “Muhtemelen, bu yıl bankacılık sektörü kar edemeyecek.” dedi.

Danilov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, yıl sonunda ülkedeki bankacılık sektörünün mali sonuçlarını açıklayacaklarını söyledi.

Bu yılın genel itibarıyla karlılık açısından olumsuz olduğunu vurgulayan Danilov, “Mali sonuçlar olumsuz ancak zarar önemli oranda azaldı. Muhtemelen, bu yıl bankacılık sektörü kar edemeyecek.” ifadesini kullandı.

Sberbank Üst Yöneticisi (CEO) German Gref, 24 Şubat’tan bu yana dün ilk defa bankanın mali sonuçlarını açıklayarak, yılın 10 ayı itibarıyla yaklaşık 50 milyar ruble (yaklaşık 810 milyon dolar) net kar elde ettiklerini bildirmişti.

Rusya Merkez Bankası, ülkedeki tüm bankaların 2021 yılında elde ettiği net karın bir önceki yıla göre yüzde 50 artışla 2,4 trilyon rubleye ulaştığını açıklamıştı.

ABD, bir dizi Rus bankası ile enerji ödemelerine getirdiği kısıtlamaları hafifletti

ABD Hazine Bakanlığı, yaptırımlara dahil ettiği bir dizi Rus bankasının petrol ve gaz alımlarındaki ödemeleriyle ilgili işlem yapma iznini 15 Mayıs 2023’e kadar uzattı.

Rusya Merkez Bankası ile birlikte Vnesheconombank, Otkritie Bank, Sovcombank, Sberbank, VTB ve Alfa-Bank’ın içerisinde bulunduğu listede yer alan finans kuruluşlarının enerji alımlarında işlem yapma yetkilerine getirdiği yasağın daha önce 5 Aralık’ta başlayacağını ilan eden ABD Hazine Bakanlığı, son tarihi 15 Mayıs 2023’e uzattığını bildirdi.

Orban: Rusya’ya karşı yaptırımlar sadece Avrupa’yı zayıflatıyor

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Devlet Başkanları 9’uncu Zirvesi vesilesiyle Özbekistan’ın tarihi Semerkant şehrinde bulunan Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımların yalnızca Avrupa’yı zayıflattığını söyledi.

Avrupa Birliği’nin ilan ettiği yaptırımlarıyla Rusya’yı zayıflatıp barışa zorlamayı amaçladığını, ancak bunun tam tersinin gerçekleştiğini vurgulayan Orban, TDT Zirvesi’ndeki konuşmasında, “Avrupa Birliği’nin Rusya’ya karşı çok sert yaptırımlar uygulamaya karar verdiğini biliyoruz. Bu yaptırımlar aslında durumu daha da kötüleştiriyor. Bu yaptırımlarla Rusya’yı zayıflatmayı ve barışı zorlamayı amaçlıyorlardı ama tam tersi oluyor. Rusya’nın ekonomisi değil, Avrupa’nın ekonomisi zayıflıyor. Avrupa ekonomisi hızla resesyona doğru ilerliyor” diye konuştu.

Orban, Avrupa’nın dış politikada kendi önceliklerini belirleyebilecek bireysel bir iradeye sahip olmadığına dikkat çekerken, “Zaten bu nedenle ABD’nin dış politikasını desteklemektedir” dedi.

Rusya’nın Ocak-Ekim 2022 dönemi bütçesi fazla verdi

Batı yaptırımları sonrası enerji ihracatında büyük düşüş yaşayan Rusya’nın federal bütçesi, Ocak-Ekim 2022 döneminde 128,4 milyar ruble fazla verdi.

Maliye Bakanlığı tarafından paylaşılan raporda, ön tahminlerine göre Rusya’nın Ocak-Ekim 2022 dönemi federal bütçesinin 128,412 milyar ruble fazla vererek gerçekleştiği bildirilirken, ocak-ekim aylarında bütçe gelirlerinin 22,14 trilyon ruble, giderlerinin ise 22,011 trilyon ruble olduğu açıklandı.

BM yetkilileri ile Rusya heyeti, tahıl ve gübre sevkiyatını görüştü

Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri ile Rusya heyeti, tahıl ve gübre ihracatının engelsiz bir şekilde ilerlemesi ile küresel gıda krizinin çözümü için imzalanan tahıl sevkiyatı anlaşmasının yenilenmesi konularını görüşmek üzere bir araya geldi.

BM Cenevre Ofisi’nde basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşmeye, BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Genel Sekreteri Rebeca Grynspan, İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths ile Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Vershinin’in liderliğindeki üst düzey Rus heyeti katıldı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus güçlerinin Kherson’dan tamamen çekildiğini açıkladı

Rusya Savunma Bakanlığı, Kherson şehrindeki savunma hattının tümüyle Dnipro Nehri’nin sol yakasına çekildiğini, nehrin sağ yakasında askeri birliklerinin kalmadığını açıkladı.

Rus ordusunun Kherson’daki çekilme kararıyla ilgili son durumu anlatan Konaşenkov, “Bu sabah itibarıyla, Rus askeri birliklerinin Dnipro Nehri’nin sol yakasına çekilmesi tamamlanmıştır. Nehrin sağ yakasında askeri birlik kalmamıştır.” dedi.

Konaşenkov, birliklerin çekilme sürecinde herhangi bir personel veya askeri ekipman kaybının yaşanmadığının altını çizdi.

Gün içerisinde açıklamalarda bulunan Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rus Silahlı Kuvvetlerini Kherson’dan çekilmesi ile ilgili sorulara verdiği yanıtında, “ Kherson’un halen Rusya topraklarına ait bir bölge olduğu unutulmamalıdır ” ifadelerini kullanmıştı.

Merkez Bankası, hafta sonu döviz kurlarını belirledi

Rusya Merkez Bankası, bu hafta sonu ve pazartesi günü için belirlediği resmi döviz kurunu açıkladı.

Merkez Bankası tarafından hafta sonu ve pazartesi günü için belirlenen resmi dolar kuru 1,025 ruble düşüşle 60,21 rubleye geriledi.

Resmi Euro döviz kuru ise 53,79 kopeek artışla 61,54 rubleye yükseldi.

Avustralya, tıbbi kayıtların çalınmasından Rus hackerları sorumlu tuttu

Avustralya, ülkede milyonlarca tıbbi kayıtların çalınmasından Rusya’daki bilgisayar korsanlarını sorumlu tuttuğunu bildirdi.

Federal Polis Komiseri Reece Kershaw, yayımladığı bildiride, milyonlarca Avustralyalının tıbbi kayıtlarının çalınmasından sorumlu kişilerin Rusya’da olduğunu savundu.

Antalya’da balkondan düşen Rus turist öldü

Antalya’nın Serik ilçesine tatil için gelen Rus turist, konakladığı otelin balkonundan düşerek yaşamını yitirdi.

Boğazkent Mahallesi’nde beş yıldızlı bir otele tatile gelen Rusya vatandaşı Aleksandr Shcherbakov (41) konaklığı otelin odasının balkonundan beton zemine düştü.

Biden: Putin Ukrayna’dan çıkana kadar çatışmanın çözüleceğini düşünmüyorum

ABD Başkanı Joe Biden, “Putin Ukrayna’dan çıkana kadar çatışmanın çözüleceğini düşünmüyorum.” açıklamasında bulundu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img