spot_img
-4.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 5 Kasım 2022

Rusya’da dün neler oldu? 5 Kasım 2022

Dün, 5 Kasım 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Rusya’da gece kulübünde çıkan yangında 15 kişi öldü

Rusya’nın Kostroma şehrinde gece kulübünde çıkan yangında 15 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Rus haber ajanslarının bölge yetkililerine dayandırdığı haberlere göre, Kostroma şehrindeki kulüpte gece yarısı yangın çıktı.

İlk belirlemelere göre havai fişek tabancası veya maytap kullanımı nedeniyle çıktığı düşünülen, yaklaşık 3 bin 500 metrekarelik alanda etkili olan ve sabaha doğru kontrol altına alınan yangında 13 kişi yaşamını yitirdi.

Yangın esnasında binadaki 250 kişi tahliye edildi.

Savcılığın soruşturma başlattığı olayla ilgili bir kişi gözaltına alındı.

İran: Rusya’ya Ukrayna savaşından aylar önce sınırlı sayıda İHA verdik

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Rusya’ya Ukrayna’daki savaşın başlamasından aylar önce sınırlı sayıda insansız hava aracı (İHA) gönderdiklerini ancak bu ülkeye füze sağladıklarına dair iddiaların doğru olmadığını söyledi.

İran’a ait İHA ve füzelerin Ukrayna’daki savaşta kullanıldığına dair iddiaları reddeden Abdullahiyan, “Bazı Batılı ülkelerin füze konusunda ortaya attıkları iddialar tamamen yanlış fakat insansız hava araçlarıyla ilgili konuların bir kısmı doğru. Ukrayna’daki savaştan aylar önce Rusya’ya sınırlı sayıda insansız hava aracı sağladık.” dedi.

Biden’ın “İran’ı özgürleştireceğiz” açıklaması

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, ABD Başkanı Joe Biden’ın “İran’ı özgürleştireceğiz” şeklindeki sözlerini de değerlendirdi.

Abdullahiyan, “Amerikalı yetkililer, ABD Başkanı’nın düşüncesizce açıklamalarının hemen ardından bu konuyu düzelterek, ABD’nin böyle bir pozisyonunun olmadığını diplomatik kanallardan bize ilettiler.” ifadelerini kullandı.

ABD, Çin’i ve Rusya’yı Kuzey Kore’yi korudukları gerekçesiyle eleştirdi

ABD, Rusya ve Çin’i balistik füze fırlatan Kuzey Kore’yi korudukları gerekçesiyle eleştirdi.

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, BM Güvenlik Konseyinin 15 üyesine yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin bu yıl Konsey kararlarını ihlal ederek 59 balistik füze fırlattığını söyledi.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (DPRK) Konseyin iki üyesi (Çin ve Rusya) tarafından korunduğunu belirten Greenfield, DPRK’yi haklı çıkarmak için büyük çaba sarf ettiklerini savundu.

Greenfield, “Ukrayna’daki saldırgan savaşı beslemek için size silah satabilir diye Güvenlik Konseyi sorumluluklarından kaçınamazsınız.” dedi.

Blinken, Rusya’nın tavan fiyat uygulaması sonrası petrol satışıyla ilgilenmeye devam edeceğini söyledi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın petrolde tavan fiyat uygulamasının başlatılmasından sonra da petrol satışına olan ilgisinin süreceğini belirtti.

G7 dışişleri bakanları toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan ABD Dışişleri Bakanı, Rus yetkililerin kendisine fiyat sınırı uygulayan ülkelere petrol satışlarının durduracağına ilişkin açıklamalarına katılmadığını vurgularken, “Rusya istediği kararı verebilir. Ancak enerji kaynaklarını ne olursa olsun satmakla ilgilendiğine inanıyorum. Bu, onların piyasada olabilmesi için iyi bir mekanizma. Ancak Rusya’nın satıştan elde ettiği geliri sınırlandırıyor” diye konuştu.

IMF, yaptırımların küresel ticareti tehdit ettiğini itiraf etti

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Çin’deki uluslararası bir serginin açılış töreninde yaptığı konuşmasında, küresel ticaretin  ticaret kısıtlamaları ve uygun maliyetli sübvansiyonlar nedeniyle ciddi tehdit altında olduğunu söyledi.

Georgieva, uygulanan yaptırımların  dünyadaki ticaret faaliyetlerini kısıtladığını belirtirken, aynı zamanda sübvansiyonların da verimliliği düşürdüğüne dikkat çekti.

Dünya toplumu için önceliğin küresel fiyatları yukarı çeken ve gıda güvenliğine yönelik riskleri artıran gıda ile ilgili ticaret kısıtlamalarının kaldırılması olması gerektiğinin altını çizen IMF Başkanı, ekonomik büyüme tahminlerinde halihazırda üç kez düşüşe gittiklerini hatırlattı.

FSB, Rusların yurtdışı seyahatlerinin sayısını açıkladı

21 Eylül’de ilan edilen kısmi askeri seferberlik sonrası birçok vatandaşın Rusya’yı terk ettiği haberlerinin gündemden düşmediği ülkede, Federal Güvenlik Servisi (FSB) Rusların Temmuz-Eylül 2022 döneminde Kazakistan, Ermenistan, Kırgızistan, Tacikistan, Moğolistan ve Abhazya’ya gerçekleştirdiği seyahatlerinin son beş yılda rekora ulaştığını bildirdi.

2022’nin üçüncü çeyreğinde yurt dışı seyahat sayısının 9,7 milyon olarak gerçekleştiği belirtilen FSB açıklamasında, bu sayının yılın ikinci çeyreğine göre neredeyse iki kat daha fazla olduğu vurgulandı.

Öte yandan Rusya’dan yurtdışı seyahatlerinin sayısının pandemi öncesi 2019 rakamlarından daha düşük olduğu ortaya çıkarken, temmuz-eylül döneminde Rusya’dan yapılan tüm yurtdışı seyahatlerinin neredeyse yüzde 70’i Abhazya, Türkiye, Kazakistan, Gürcistan ve Finlandiya’ya yapıldı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img