spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemKuzey Kore "Rusya'ya silah gönderdiği" iddialarını reddetti

Kuzey Kore “Rusya’ya silah gönderdiği” iddialarını reddetti

Kuzey Kore, “Rusya’ya silah gönderdiği” iddialarının Kuzey Kore’nin imajını zedeleme girişimi olduğunu bildirdi.

Kuzey Kore devlet medyasında yer alan ve adı açıklanmayan bir savunma yetkilisinin açıklamasına dayandırılan haberde, Kuzey Kore’nin Rusya’ya herhangi bir silah ihraç etmediği ve böyle bir planı olmadığı belirtildi.

Yetkili, ABD yönetiminden “pervasız açıklamalar” yapmayı bırakıp “ağzını kapamasını” istedi.

Askeri teçhizat ihracatı ve ithalatının “egemen bir devlete özgü yasal bir hak” olduğunu belirten Kuzey Koreli yetkili, Kuzey Kore’nin, ABD ve ona bağlı güçler tarafından hazırlanan “yasa dışı BM Güvenlik Konseyi yaptırımlarını” hiçbir zaman tanımadığını vurguladı.

ABD’nin Kuzey Kore’nin imajını zedelemeye çalıştığını savunan yetkili, “Rusya’ya daha önce hiç silah ve mühimmat ihraç etmedik ve ihraç etmeyi de planlamıyoruz.” ifadesini kullandı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, 7 Eylül’de Rusya’nın Kuzey Kore’den milyonlarca roket ve topçu mermisi almış olabileceğini ancak bu silahların sahada kullanılmaya başlandığına dair henüz bir ibare olmadığını söylemişti.

ABD yönetimi, yakın zamanda İranlı bir şirketi, Rusya’ya insansız hava aracı (İHA) gönderdiği gerekçesiyle yaptırım listesine almıştı.

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisinin (OFAC), Tahran merkezli yer hizmetleri sağlayıcısı Safiran’ı İran İHA’larının Rusya’ya sevkiyatında yer alması nedeniyle yaptırım listesine eklediği bildirildi.

Açıklamada, İran Devrim Muhafızları Ordusu ile Havacılık Kuvvetleri için “Shahed” serisi de dahil olmak üzere İran İHA’larının ve bunların bileşenlerinin araştırılması, geliştirilmesi, üretimi ve tedarikinde yer alan 3 şirket ve bir kişinin de yaptırım listesine alındığı aktarıldı.

30 Ağustos’ta Washington Post gazetesi ismi açıklanmayan Batılı istihbarat yetkililerine dayandırdığı haberde, radarlara, topçulara ve diğer askeri hedeflere yönelik saldırılar için mühimmat taşıyabilen İran’a ait en az iki tip SİHA taşıyan nakliye uçaklarının, 19 Ağustos’ta İran’daki bir havalimanından Rusya’ya hareket ettiğini yazdı.

Haberde, yetkililerin, İran’ın Rusya’ya “Muhacir-6” ve “Şahid” serisi SİHA’lar gönderdiği ve bunun Tahran tarafından Moskova’ya gönderilecek yüzlerce insansız hava araçlarını (İHA) kapsayan ilk sevkiyat olduğunu düşündüğü aktarıldı.

İran’a ait insansız hava araçlarının Rusya’ya ulaştıktan sonra ilk teknik testlerinin yapıldığını ancak testlerin ciddi teknik sorunlarla gölgelendiğini belirten Batılı bir istihbarat yetkilisi, “Sistemde birkaç hata vardı. Ruslar tatmin olmadı.” ifadelerini kullandı.

Haberde, yetkililerin, İran’ın Rusya’ya “Muhacir-6” ve “Şahid” serisi SİHA’lar gönderdiği ve bunun Tahran tarafından Moskova’ya gönderilecek yüzlerce insansız hava araçlarını kapsayan ilk sevkiyat olduğunu düşündüğü aktarıldı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img