spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMIR kartları Türkiye'de çalışmaya devam ediyor

MIR kartları Türkiye’de çalışmaya devam ediyor

Rus MIR ödeme sisteminin operatörlüğünü yapan ve Rusya Merkez Bankasına bağlı Ulusal Kartla Ödeme Sistemi’nin (NSPK) başkanı Vladimir Komlev, kredi kartlarının Türkiye’de çalışmaya devam ettiğini söyledi.

XIX Uluslararası Bankacılık Forumu’nda konuşan Komlev, “MIR kartlarının etrafındaki gürültülü iddialar çok abartıldı. Kartlarımız Türkiye’de ve diğer ülkelerde çalışmaya devam ediyor. Özellikle Türkiye’deki kullanımı gündeme geliyor. Oradaki ortak bankalarımız arasında yalnızca iki banka var ve bunlar özel bankalar. İşbirliğini askıya aldılar, ancak diğer üç ortağımız bizimle çalışmaya devam ediyor” diye konuştu.

Türkiye’de MIR kartı kullanımıyla ilgili abartılı iddialara karşı kullanım hacimlerinde keskin bir düşüş olmadığını vurgulayan Komlev, “Şu an itibariyle işlem sayısı ve ciroda yaz aylarındaki zirvenin üçte ikisinden fazlasını gözlemlemeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu hafta içerisinde Türkiye İş Bankası ve DenizBank, MIR logolu Rus kredi kartlarına hizmet vermeyi durdurduklarını açıklamıştı.

Kararın ABD ve İngiltere’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları ile bağlantılı olarak alındığı belirtilirken, daha sonra Kazakistan Halk Bankası’nın da ATM’lerinde MIR kartlarının hizmetini askıya aldığı bildirildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img