spot_img
-13.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemPutin, kısmi seferberlik ilan etti!

Putin, kısmi seferberlik ilan etti!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yerel saatle 09.00’da tüm federal TV kanallarından halka seslenerek Donetsk, Lugansk, Zaporijya ve Kherson’da Rusya topraklarına katılmak için düzenlenecek referandumu destekleyeceğini bildirdi.

Aynı zamanda Rusya’da kısmen askeri seferberlik ilan edileceğini duyuran Putin, bu seferberliğin sadece daha önce askeri görevini yapmış rezervdeki askerleri kapsayacağını aktardı.

Askeri seferberliğin yalnızca “Rezerv güçler” olarak nitelendirilen vatandaşları kapsayacağını vurgulayan Putin, bu güçlerin tecrübelerine bakılarak ek eğitimden geçeceğini söyledi.

Batı’nın Rusya’yı yok etmeyi amaçladığını ifade eden Rus lider, Batı ülkelerinin Rusya’yı nükleer silah kullanımı ile tehdit etmeye başladığını aktardı.

Putin, Batı’nın var olan “tüm çizgileri” aştığına vurgu yaparken, sorumsuz politikacıların Ukrayna’ya saldırı silahlarının tedarikini gündeme getirmeye başladığını, aynı zamanda Rusya topraklarındaki stratejik alt yapılara saldırı planları yapıldığını aktardı.

Kiev rejiminin İstanbul müzakerelerinde ele alınan şartları kabul ettiğini hatırlatan Putin, “Daha sonra Rusya ile çatışmayı sürdürmek isteyen Batılı ülkelerin emirlerini yerine getirerek daha önceki tüm anlaşmaları reddettiklerini, NATO ülkelerinin Ukrayna’ya silah sevkiyatlarını tüm hızıyla sürdürdüğünün altını çizdi.

Kısmi askeri seferberliğin bugünün şartları dikkate alındığında uygun bir karar olduğuna değinen Putin, “Rusya, eskiden olduğu gibi dünyanın tek hükümdarı olmak isteyen ve Rusya’yı yok ederek köleleştirmeye çalışanları durduracak” ifadelerini kullandı.

Nükleer silah sinyali

Putin, ülkenin toprak bütünlüğüne yönelik bir tehdit durumunda mevcut tüm koruma araçlarının kullanılacağını da belirttiği konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Bunu bir blöf olmadığını vurgulamak isterim. Rusya’ya nükleer silahlarla şantaj yapmaya çalışanlar, rüzgarın tersten eseceğini bilmeli. Vatanımızın toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve özgürlüğü için ne gerekiyorsa yapılacak. NATO ülkelerinin üst düzey temsilcileri, Rusya’ya karşı kitle imha silahları kullanma olasılığı ve izni hakkında açıklamalar yapıyor. Rusya ile ilgili bu tür ifadeleri kullananlara ülkemizin de çeşitli kitle imha silahlarına sahip olduğunu, hatta bazı bileşenlerin NATO ülkelerininkinden daha modern olduğunu hatırlatmak isterim.”

Rusya Silahlı Kuvvetleri için gerekli silah ve askeri teçhizatların tedariki için aynı zamanda ülkede Savunma Sanayi Seferberliği de ilan edildiğini duyuran Rus lider, hükümete, Silahlı Kuvvetler için üretim yapan savunma sanayinin tüm maddi ve benzeri kaynak ihtiyaçlarının derhal çözümlenmesi talimatını verdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img