spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemŞoygu, kısmi askeri seferberliğin neden ilan edildiğini açıkladı

Şoygu, kısmi askeri seferberliğin neden ilan edildiğini açıkladı

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından ilan edilen “kısmi askeri seferberlik” kararının hangi amaçla verildiğini açıkladı.

Donetsk ve Lugansk cumhuriyetlerinde Ukrayna askerlerinden temizlenen bin kilometrelik bir sınır olduğunu vurgulayan Şoygu, “Ukrayna birliklerinden temizlenen bin km’lik geniş temas hattının kontrolü için kısmi askeri seferberlik gerekiyor” diye konuştu.

Rusya Savunma Bakanı, kısmi askeri seferberlik kapsamına tabii olanların daha önce askerlik görevini yapmış, askeri operasyonlara katılmış ve halihazırda “rezerv” niteliği taşıyan vatandaşlardan oluştuğunu belirterek, yaklaşık 300 bin kişinin çağırılacağını söyledi.

Şoygu, genel askeri seferberlik için Rusya Silahlı Kuvvetlerinde kayıtlı rezervdeki asker sayısının ise 25 milyon kişi olduğunu ifade etti.

Rusya’nın genel seferberlik için sahip olduğu 25 milyonluk rezervlerin yalnızca yüzde 1’inin kısmi askeri seferberliği tabi olduğunu kaydeden Savunma Bakanı, bu rezervlerin Silahlı Kuvvetlere daha önce hizmet etmiş askeri uzmanlardan ve savaş deneyimine sahip olanlardan oluştuğunu sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img