spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemMacron'dan Donetsk’teki referandumlara "parodi" yorumu

Macron’dan Donetsk’teki referandumlara “parodi” yorumu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna’da Donetsk ve Lugansk cumhuriyetlerinde anons edilen referandumları “parodi” olarak nitelendirdi.

Fransız basınında yer alan habere göre Macron, New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndaki konuşması öncesi yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın doğusundaki 4 bölgede referandum yapılacağının duyurulmasını “bir parodi” olarak nitelendirerek, bu referandumların hiçbir hukuki sonucu bulunmayacağına değindi.

Macron, “Rusya tarafından anons edilen şeyin bir parodi olduğunu düşünüyorum. Gerçekte olan tek şey, Rusya tarafından karar verilen savaş, Ukrayna direnişi ve savaşın sona ermesini istememiz.” dedi.

Olayı, ek bir provokasyon olarak nitelendiren Macron, “Savaşı tanımış, bombardımanlara maruz kalmış bölgelerde referandum organize etme fikri bile, sinizmin imzası.” ifadesini kullandı.

Macron, BM ve ulusların savaş veya barış arasında seçim yapmak zorunda olduğunu da vurguladı.

Geçtiğimiz 24 Şubat’ta BMGK daimi üyesi Rusya, saldırgan, işgal ve ilhak eylemiyle toplu güvenliğimizi bozdu” diyen Macron, Rusya’nın BM’nin sözleşmesini ve devletlerin egemen eşitliği ilkesini ihlal ettiğini söyledi.

Macron, böylelikle Rusya’nın dünyanın başka bölgelerinde de ilhak savaşlarına önünü açmaya karar verdiğine işaret etti.

Emperyalizm ve sömürgeler çağına dönüş

Ukrayna’daki savaş ne kadar uzarsa, Avrupa ve dünyanın barışı için o kadar tehlikeli hale geldiğini söyleyen Macron, “24 Şubat’tan bu yana karşı karşıya kaldığımız şey, emperyalizm ve sömürgeler çağına geri dönüştür.” dedi.

Macron, Fransa’nın bunu kabul etmediğinin ve barışı aramaya devam edeceğinin altını çizerek, bu nedenle Rusya’yla yürütülen diyaloğun arkasında olduğunu belirtti.

Emmanuel Macron, uluslararası hukuka saygı duyan bir anlaşmanın barışın geri gelmesini sağlayacağına işaret ederek, “Bir müzakere, ancak Ukrayna’nın egemen bir şekilde istemesi ve Rusya’nın iyi niyetle kabul etmesi halinde mümkün olacaktır.” diye konuştu.

“Rusya’nın, askeri yollarla bir irade empoze etmeyeceğini anlaması gerekiyor artık, bombalanmış ve şimdi de buna işgal edilmiş topraklarda sinizmle sahte referandumları ekleyerek bile olsa da” ifadesini kullanan Macron, Rusya’ya savaşı bırakması için BM üyelerini harekete geçmeye çağırdı.

Macron, “Ayrıca burada temsil edilen bazı ülkelerin bu savaş konusunda bir tür tarafsızlık içinde kaldıklarını da biliyorum.” ifadesini kullanarak, bugün sessiz kalanların yeni bir emperyalizm gayesine hizmet ettiğini değindi.

Fransız lider, BM Güvenlik Konseyindeki daimi üye ülke sayısının artırılmasını önerirken, aynı zamanda, kitlesel suçlara karşı veto hakkının sınırlandırılması gerektiğini savundu.

Rus basını, dün akşam saatlerinde Macron’un Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefon görüşmesi talep ettiğini, ancak Kremlin’in bu talebi reddettiğini yazdı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img