spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMerkez Bankası, 1 Ocak'tan itibaren teminatsız tüketici kredilerini kısıtlayacak

Merkez Bankası, 1 Ocak’tan itibaren teminatsız tüketici kredilerini kısıtlayacak

Rusya Merkez Bankası, 1 Ocak 2023’ten itibaren bankaların verdiği teminatsız tüketici kredilerinde sayısal kısıtlamalara gideceğini duyurdu.

Tedbirin evrensel bankacılık lisansına sahip kredi kuruluşları ve mikro finans kuruluşlarını etkileyeceği vurgulanan açıklamada, Rusların borç yükünün büyümesine katkısı asgari düzeyde olan tam teşekküllü bankacılık lisansına sahip bankalar için kısıtlamaların getirilmeyeceği ifade edildi.

Merkez Bankası, krizin başlangıcı için tipik olarak görülen teminatsız kredi hacimlerindeki artışa dikkat çektiği açıklamasında, “Son aylarda bankaların kredi standartlarını sıkılaştırmasının ardından diğer kredi kuruluşlarında teminatsız tüketici kredileri hacimlerinde artış meydana gelmiştir. Yüksek belirsizlik koşullarında kredi kurumlarının bireysel kredilerdeki artışla bir dizi riskle karşı karşıya kalabilmesi muhtemeldir. Özellikle mikrofinans kuruluşlarının yetersiz fonlanması ve uzun vadeli makroekonomik riskler, teminatsız tüketici kredilerinde kısıtlama ihtiyacı doğurmuştur” ifadelerine yer verildi.

Düzenleyici, teminatsız tüketici kredileri için kredi veren kurumların daha fazla sermayeye ihtiyaç duyduğunun altını çizerken, ancak mevcut durumda böyle bir durumun gözlemlenmediğini de ekledi.

Rusya Merkez Bankası, 1 Ocak’tan itibaren banka ve mikrofinans kuruluşlarının sunduğu bir dizi tüketici kredileri üzerinde kısıtlama hakkına bu yılın ilk günlerinde kavuşmuştu.

Ülkede artan kredi riski nedeniyle Merkez Bankası’nın uzun zamandır peşinden koştuğu yasa, 6 Aralık 2021’de parlamentonun alt kanadı Devlet Duması tarafından kabul edilmişti.

Yeni kısıtlamaların tüzel kişilerin kullandığı krediler için geçerli olmayacağı ifade edilen Merkez Bankası açıklamasında, yasanın aynı zamanda ipotekleri kapsamayacağı da eklendi.

Merkez Bankası, yeni yasayla banka ve diğer finansal kurumların sunduğu belirli kredi ürünlerinde sayı ve hacimlerde limit belirleme hakkına sahip olurken, kredi onaylarında borçluların borç yükündeki artış risklerinin dikkate alınmasını mecbur kılıyor.

Kredi başvurusu yapan tüketicilerin borç yükü yüzde 80’den fazla olması durumunda bankaların teminatsız tüketici kredisi vermesi sınırlandırılacak.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img