spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya’da dost olmayan ülkelere ihracat yapan şirketlere ceza gelebilir

Rusya’da dost olmayan ülkelere ihracat yapan şirketlere ceza gelebilir

Rusya Maliye Bakanlığı, 2023 yılının temmuz ayı itibariyle yerli ihracatçıların “Rusya’ya dost olmayanlar” listesinde yer alan ve yaptırımlara katılan ülkelere ürün tedariklerine ceza verilmesini öngören yasa değişikliğini paylaştı.

Bakanlığın paylaştığı belgede, Rusya’nın kendisine yaptırım uygulayan devletlere yanıt niteliğinde ilan ettiği karşı yaptırımları delen yerli şirketlerin Federal Vergi Dairesi (FNS), Federal Gümrük Servisi (FTS) ve Merkez Bankası tarafından takip edilerek para cezasına çarptırılacağı belirtilirken, yeni yasanın Temmuz 2023’de yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Rusya’ya dost olmayan ülkelere belirli kategorilerde mal ihracatının bu ülkelere karşı verilen karşı yaptırım kararlarının ihlali olduğuna dikkat çeken Maliye Bakanlığı, ihracatçıların gümrüklerde mallarına el konulabileceği, gelirleri üzerinden para cezası alabileceği konusunda da uyardı.

Öte yandan Kommersant gazetesine konuşan uzmanlar, ihracatta benzer kontroldeki artışın yalnızca dış yaptırım ve kısıtlamaların aşılmasını zorlaştıracağını vurgularken, bu yasa tasarısının Maliye Bakanlığı’nın kendi projesi olduğunu, hükümetin henüz kabul etmediğini de belirtiyor.

Uzmanlar, bu yasanın etkinliğinin Rus şirketinin “dost olmayan” ülkeleri temsil eden yabancılarla ticaretinin Rus ekonomisinin yararına çalışıp çalışmadığına bağlı olabileceğini de ekledi.

Rusya hükümeti, yemeklik yağ üretiminde kullanılan kolza tohumunun ihracatını 28 Şubat 2023’e kadar yasaklamıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img