spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMerkez Bankası inşaat şirketlerini uyardı

Merkez Bankası inşaat şirketlerini uyardı

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, ülkedeki bir dizi inşaat firmasının konut projelerinde sıfıra yakın faizli ipotek sunduğuna dikkat çekerken, “Bu, konut fiyatlarının şişirilmiş olduğunu kanıtlıyor” ifadelerini kullandı.

Bazı konut projeleri için firmaların halihazırda Merkez Bankası tarafından belirlenen politika faizlerinden çok daha düşük özel konut kredisi sunduğunu gözlemlediklerini söyleyen Nabiullina, “ Bazıları sıfıra yakın faiz oranlı konut kredisi imkanı sunuyor. Firmaların bizim belirlediğimiz faiz oranlarından daha düşük faizli kredi vermesi, bizim için aslında konut fiyatlarının çok fazla şişirilmiş olduğunun kanıtıdır. Bu da konu almak isteyenleri yanıltmak anlamına geliyor. Merkez Bankası bu konuda önlemler alacaktır” diye konuştu.

Devlet tarafından sunulan tercihli kredi programları dışındaki diğer konut kredilerinde sunulan faiz oranlarının devletin borçlanma şekline göre uzun vadeli kredi tahvillerinin oranından daha düşük olamayacağına vurgu yapan Merkez Bankası Başkanı, şu şekilde konuştu.

“ Uzun vadeli kredi tahvillerine göre bankaların belirlediği faizlerle verilen krediler, bankalar için en risksiz yatırımlardır.

Konut kredilerindeki faizler, devlet tarafından sübvanse edilmediği takdirde yüzde 6’dan düşük olamaz. Ancak konut projelerinde sunulan yüzde 3 faizli konut kredileri bankaların sunduğu bir imtiyaz değil, aslında inşaat şirketlerinin konutlarını gerektiğinden çok yüksek fiyatla sattığı anlamına gelir. Faiz oranları ve bankaların kredi riski dikkate alındığında yüzde 6’dan düşük olamayacak olan konut kredisi oranlarının yüzde 3 olması mümkün değil. Şimdi inşaat firmalarının sözde ipoteklerini gerçekten çok düşük, hatta sıfıra yakın oranlarda müşterilerine sunduğunu görüyoruz. Ama bunun tamamen bir pazarlama hilesi olduğuna dikkat çekiyoruz. Sunulan düşük faizli konut kredisine inanan vatandaşlar şişirilmiş fiyattan daire alıyor. İnşaat firması ve ortağı olan banka ise çok yüksek fiyatla satılan daireden elde ettiği geliri paylaşıyor. Bu, vatandaşı yanıltıcı bir hiledir. Merkez Bankası olarak harekete geçeceğiz.”

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img