spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMaliye Bakanlığı’ndan kredi borçlularına destek

Maliye Bakanlığı’ndan kredi borçlularına destek

Rusya Maliye Bakanlığı, yabancı devletler ve uluslararası kuruluşların dostane olmayan eylemlerine karşı uygulanacak tedbirler adı altında Rus vatandaşlarının kredi ödemelerini 30 Eylül 2023’e kadar erteleyecek yasa tasarısını hükümete sundu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Kredi tatili adı verilen mekanizmanın geçerliliğinin uzatılmasının zor durumda kalan vatandaşların haklarını koruyacağı, aynı zamanda alacaklıların finansal istikrar risklerini azaltacağı kaydedildi.

Rusya Merkez Bankası Tüketici Haklarının Korunması Servisi Başkanı Mikhail Mamuta, parlamentonun alt kanadı Devlet Duma’sında önümüzdeki yıla kadar kredi erteleme imkanı veren yeni yasanın onaylanacağını umduklarını söyledi.

Mamuta, daha önce pandemide geçiçi olarak Rus vatandaşlarına sunulan “kredi tatili” imkanını kalıcı bir fırsata dönüştürmeyi teklif ettiklerini belirtmişti.

Kredilerdeki ödemelerin ertelenmesini öngören kredi tatillerini geçtiğimiz yıl pandeminin en kritik döneminde nüfusa sunduklarını hatırlatan Mamuta, “Kredi tatilleri mekanizmasının tüketici kredileri üzerinde genişletilmesi ve kalıcı olması çok faydalı olacaktır. Bu imkan borçlu bireylere garantili bir dinlenme fırsatı sağlayacaktır. Bankalar vadesi geçmiş kredi ödemelerinde borçlunun maddi durumuna bakmadan insafsızca davranabiliyor. Kredi verenler ne yazık ki, borçlu için zor bir anda hakim durumdan yararlanmaya başlıyorlar” diye konuştu.

Rusya Bankası’nın sonbahar oturumunda kredi tatillerini uzatma kararını beklediğini söyledi.

Merkez Bankası, aynı zamanda Rus bankalarına yazı göndererek ABD ve Avrupa Birliği (AB) tarafından ilan edilen yeni yaptırımlar nedeniyle ülkedeki kredi borçlularının mali durumlarının kötüleşmesi durumunda borçların yeniden yapılandırılmasını tavsiye ederken, ödenmemiş krediler için ise herhangi bir ceza uygulanmamasını tavsiye etti.

Rusya’da hem ipotek hem de tüketici kredilerine uygulanan ve kredi ödemelerinde ertelemeyi sağlayan geçici kredi tatil mekanizması, Nisan 2020’deki genel karantina başlangıcında Merkez Bankası tarafından piyasalara sunulmuş, daha sonra bu yılın başına kadar uzatılmıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img