spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemKremlin, Pelosi'nin Ermenistan ziyaretini değerlendirdi

Kremlin, Pelosi’nin Ermenistan ziyaretini değerlendirdi

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, ABD Kongresi Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin bölgede gerilim yaratan Ermenistan ziyaretini değerlendirdi.

Gazetecilerle düzenlenen günlük basın toplantısında konuşan Peskov, Rusya’nın Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki gerilimin yatıştırılması için atılan tüm adımları memnuniyetler karşıladığını vurgularken, “Ancak yalnızca sözde kalan, yüksek sesle yapılan popülist eylemlerden çok, çözüme odaklı fiili eylemlerin etkinliğine inanıyoruz. Sınırdaki durumu dengelemeye ancak bu tür yaklaşımlar katkıda bulunabilir. Pelosi’nin ziyareti Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki gerilimi yatıştırabilecek mi göreceğiz” diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ülkeye yaptırım uygulayarak düşmanca açıklamalar yapan bazı devlet liderleri ile nasıl görüştüğüne ilişkin soruları yanıtlayan Kremlin Sözcüsü, Putin’in AB ülkeleri de dahil olmak üzere diğer liderlerle konuşmalarının karşılıklı saygı temelinde ve yapıcı konuşmalar olduğunu vurgularken, “Dostane olmayan ülkeler listesindeki devletlerin liderleri ile de görüşüyor. İletişim kurulmadan dış politika yürütmek mümkün değil. Ve elbette bu görüşmeler her ne kadar gerilimli olsa da keskin ifadeleri içerse de saygı temelinde ve her zaman oldukça yapıcı olarak gerçekleşiyor” ifadelerini kullandı.

13 Eylül’de Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Scholz’un Putin’e bir an evvel ateşkesin sağlanması, Rus birliklerinin tamamen geri çekilmesi talebinde bulunduğu açıklanmıştı.

Bu görüşmeden iki gün önce Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Macron, Putin’le yaptığı telefon görüşmesinde, Rus güçlerinin Zaporijya Nükleer Santrali’nden ağır ve hafif silahlarını çekmesi çağrısında bulunmuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img