spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiPutin’den federal bütçenin dengeli kullanım talimatı

Putin’den federal bütçenin dengeli kullanım talimatı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümet tarafından hazırlanan güncel bütçe planlamasında önümüzdeki üç yıl boyunca istikrarlı ve dengeli bir çizgi izlenmesi gerektiğini söyledi.

Hükümet yetkilileriyle gerçekleştirilen ekonomi konulu toplantıda konuşan Putin, güncellenen taslak bütçe oluştururken, hükümetin federal bütçe gelirlerini etkileyen iç ve dış faktörleri dikkate almasının zorunlu olduğunu vurgularken, “Önümüzdeki üç yıl da dahil olmak üzere ekonomiyi kalkındırabilmek ve aynı zamanda sosyal yükümlülükleri tutarlı bir şekilde yerine getirmek bütçenin istikrarı ve dengesi üzerinde titiz davranılması önemlidir. Dengeli bütçe harcamaları ile alt yapıyı güçlendirmek, bölgeleri ve ülke ekonomisinin kalkınmasını sağlayacak diğer önemli alanları desteklemek için istikrarlı bir bütçe kanun teklifi hazırlanması gerekiyor” diye konuştu.

Rusya Maliye Bakanlığı, bütçe gelirleri bu yılın ocak-ağustos döneminde 17,6 trilyon ruble düzeyinde gerçekleştiğini belirtirken, yılın ilk 7 ayına kıyasla yüzde 71 gerilediğini açıklamıştı.

Federal bütçe fazlası bu yılın ilk 8 ayında, yılın ilk 7 ayına kıyasla yüzde 71 gerileyerek 137 milyar rubleye (yaklaşık 2,3 milyar dolar) düşerken, Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan verilere göre, ülkenin bütçe gelirleri bu yılın ocak-ağustos döneminde 17,6 trilyon ruble düzeyinde gerçekleşti.

Söz konusu dönemde, Rusya’nın bütçe giderleri ise 17,5 trilyon ruble olurken, bütçe fazlası da 137 milyar ruble seviyesine geriledi.

Ülkenin bu yılın ocak-temmuz döneminde 481 milyar ruble düzeyinde gerçekleşen bütçe fazlası böylelikle yüzde 71 düşmüş oldu.

Rusya’nın yılın ilk 8 ayındaki petrol ve doğal gaz gelirleri 7,8 trilyon ruble düzeyinde gerçekleşirken, petrol ve gaz dışı gelirler ise 9,788 trilyon olarak kaydedildi.

Federal Vergi Dairesi (FNS) ilk sekiz ay boyunca bütçeye 12,244 trilyon ruble gelir aktarırken, Federal Gümrük Servisi (FTS) ise ithalat ve ihracat işlemlerinden hazineye 4,266 trilyon ruble gelir getirdi.

Uzmanlar, Rusya’nın artan petrol ve doğal gaz gelirlerine rağmen, yaptırımların etkisini hafifletmek için harcamalarını da artırdığını ve bu nedenle bu yıl bütçe açığı vermesinin olası olduğuna işaret ediyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img