spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiHeineken, Rusya’da kendi kolasını üretebilir

Heineken, Rusya’da kendi kolasını üretebilir

Daha önce Rusya’ya bira ihracatını ve ülkedeki tüm yatırım projelerini askıya aldığını duyuran Hollanda merkezli dev bira üreticisi Heineken’in Rusya bölümü, kola, portakal ve limon aromalı gazlı içecek serisini piyasaya sürmeyi düşünüyor.

Uzmanlar, Coca-Cola ve Pepsi’nin bıraktığı boşluğu doldurmak için atağa geçen şirketin Rusya’da gazlı içecek markaları arasındaki rekabetin büyüdüğünü gördüğünü vurguluyor.

Kommersant gazetesi, temmuz ve ağustos aylarında Heineken’in Rusya’daki temsilciliğinin bir dizi alkolsüz gazlı içecek için Rusya Federal Akreditasyon Servisi’ne başvuruda bulunduğunu belirtirken, kayıt edilen ürünler arasında “Royal Cola Original”, “Royal Cola Zero”, “Tony Lemony Orange” ve “Tony Lemony Lemon” adları altında gazlı içeceklerin yer aldığına işaret etti.

Şirket tarafından yapılan başvurudaki belgeye göre içeceklerin cam, plastik ve alüminyum kutularda çıkarılacağı, üretici firmanın ise Heineken’in Rusya’daki fabrikaları olduğu kaydedildi.

Gazeteye konuşan uzmanlar, Rusya’dan ayrıldığını açıklayan Coca-Cola ve Pepsi’den boşalan pazarda halihazırda çok büyük bir rekabet yaşandığının altını çizerken, aynı zamanda orijinal içeceklerin paralel ithalat sayesinde market raflarında görülebildiğini de vurguluyor.

Heineken, daha önce Rus varlıklarını satarak ülkedeki faaliyetlerine son verme niyetini açıklarken, anlaşmanın şirketin mali tablolarına göre yılın ikinci yarısında imzalanabileceği düşünülüyor.

NielsenIQ’ya göre, mayıs ayından temmuz ayına kadar yerel gazlı içecek markalarının pazar payı yüzde 19,8’den yüzde 25,3’e yükselirken, Ocak-Ağustos 2022 döneminde yerli içeceklerin satışları yıllık bazda parasal olarak yüzde 22,6 ve hacim olarak yüzde 1,3 arttı.

Rusya’da Vanilla Flight and Anarchy adlı içeceklerin kurucularından Anton Stelmakov, kalite konusunda ciddi olan şirketlerin gazlı içecek üretimi için genellikle Avrupalı ​​üreticilerden konsantre satın aldığını vurgularken, “Artık Türkiye ve Kazakistan üzerinden ithalatın mümkün olduğunu görüyoruz. Heineken’in üretim ve dağıtım yetenekleri, yeni gazlı içecekleri bir ay içinde market raflarına koymasına izin verecek ve lansman için minimum yatırım gerektirecektir” diye konuştu.

Stelmakov, Coca-Cola ve Pepsi’nin paralel ithalat mekanizması sayesinde Polonya üzerinden Rus marketlerine girdiğini kaydettiklerini belirtirken, gazlı içecek pazarında şu an birçok markanın belirdiğini, daha önce bu dev markaların var olduğu sırada rekabeti unutan şirketlerin halihazırda perakende zincirleri ile anlaşmak için mücadele ettiğini sözlerine ekledi.

Dünyanın en büyük bira üreticilerinden Heineken, Rusya’daki 7 bira fabrikasını yeni sahibine devretmeyi planlarken, devir işlemlerine kadar fabrikalarının çalışmayı sürdüreceğini aktarmıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img