spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemPutin: ŞİÖ, dünyanın en büyük bölgesel gücüdür

Putin: ŞİÖ, dünyanın en büyük bölgesel gücüdür

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Şanghay İşbirliği Örgütü’nün (ŞİÖ) bugün dünyanın en büyük bölgesel gücü olduğunu belirtirken, uluslararası ve bölgesel sorunların çözümündeki rolünü artırdığını söyledi.

Şanghay İşbirliği Örgütü Devlet Başkanları 22. Toplantısı’nda konuşan Putin, dünya nüfusunun yarısından fazlasının ŞİÖ’ye üye ülkelerde yaşadığını hatırlatarak, dünyanın toplam Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYH) yaklaşık dörtte birine sahip olduğunu vurguladı.

Rus lider, aynı zamanda ŞİÖ üyesi ülkelerde çok güçlü bir entelektüel ve teknolojik potansiyel olduğuna vurgu yaparken, “Dünyanın en değerli doğal kaynaklarının önemli bir bölümü de bu ülkelerde bulunuyor” diye konuştu.

Örgütün yerinde durmadığına dikkat çeken Rus lider, ŞİÖ’nün giderek gelişerek uluslararası ve bölgesel sorunların çözümüne katkıda bulunduğunu, aynı zamanda geniş Avrasya bölgesinde barış, güvenlik ve istikrarın korunmasındaki rolünü artırdığını söyledi.

ŞİÖ’ye üye devletlerin çalışmalarının bencillik unsurlarından yoksun olduğunun altını çizen Rusya Devlet Başkanı, “İlkeler üzerine kurulan örgütte karşılıklı yarar sağlayan işbirliği için geniş perspektifler var. Yeni güç merkezlerinin artan rolü, dışarıdan dayatılan bazı kurallar temelinde değil, uluslararası hukukun üstünlüğü ve evrensel olarak kabul gören Birleşmiş Milletler Şartları kapsamında ve en önemlisi eşitlik temelinde daha da önem kazanıyor. Bencillikten yoksun olan ŞİÖ, güvenlik, egemenliğe saygı, ulusal değerler ve çıkarlarda karşılıklılık ilkesine bağlı olarak daha da saygı duyulan örgüt halini alıyor” ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı, Batı’nın yaptırımları silah olarak kullanmayı bırakmasını umduğunu söylerken, ŞİÖ’nün ekonomik politikasının diğer katılımcıların da aynı ilkeler üzerine bir politika inşa etmelerini sağladığını, Batı’nın da yasa dışı yaptırımları kendi amaçları için kullanarak ekonomik bencilliği bırakması gerektiğini savundu.

Avrupa bencil

Konuşmasında tahıl sevkiyatlarına da değinen Putin, Rusya’nın gelişmekte olan ülkelere ücretsiz gübre sağlamaya hazır olduğunu bir kez daha yinelerken, “Dünden önceki gün Sayın Guterres’e (Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres,) Avrupa Birliği limanlarında 300 bin ton Rus gübresinin biriktiğini de bildirdim. Bunları gelişmekte olan ülkelere ücretsiz olarak aktarmaya hazırız dedim. Bu sözlerimi bu toplantıda da tekrarlıyorum” dedi.

Avrupa Komisyonu’nun Rus gübrelerine yönelik yaptırımların kaldırılması kararını memnuniyetle karşıladığına dikkat çeken Putin, ancak bu kararın aslında bencilliğin en canlı örneği olduğunu belirterek sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bahsettiğim bu bencilliğin en canlı örneği, Avrupa Komisyonu’nun Rus gübrelerine yönelik yaptırımları kaldırma kararıdır.  En yoksul devletlerin değil yalnızca Avrupa ülkelerinin bunları satın alabildiğini gözlemliyoruz. Gübrelerin gıda sorununun çözümünde ne kadar önemli olduğunu herkes biliyor. Yaptırımların kaldırılması kararını elbette memnuniyetle karşılıyoruz ancak Avrupa Komisyonu’nun bu yıl 10 Eylül’den itibaren yaptığı açıklamaya göre yaptırımlar sadece AB üyesi ülkeleri için kaldırıldı. Gübrelerimizi sadece onlar alabiliyor. Peki ya dünyanın gelişmekte olan veya en fakir ülkeleri ne olacak? BM Genel Sekreteri Başkan Yardımcısı Bayan DiCarlo’nun buradaki varlığından yararlanarak Birleşmiş Milletler’e çağrıda bulunmak istiyorum. Avrupa Komisyonu’nun kararını sözde değil, fiilen etkilemek, onlardan gelişmekte olan ülkelerle ilgili olarak bu kısıtlamaları, açıkça ayrımcı kısıtlamaları kaldırmalarını ve Rus gübrelerinin bu pazarlara erişimini sağlamalarını talep etmeleri gerekiyor.”

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img