spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMerkez Bankası, faizleri yine düşürdü

Merkez Bankası, faizleri yine düşürdü

Rusya Merkez Bankası, bugünkü (16 Eylül 2022) olağan yönetim kurulu toplantısında politika faizlerini 50 baz puan düşürerek yüzde 8’den yüzde 7,5’e indirdi.

Düzenleyici tarafından yapılan açıklamada, 16 Eylül 2022’de toplanan Rusya Merkez Bankası Yönetim Kurulu’nun politika faizlerini 50 baz puan düşürerek yıllık yüzde 7,5’e indirmeyi kararlaştırdığı belirtilirken, yıllık enflasyondaki yavaşlamanın birçok faktörle birlikte aynı zamanda kısıtlı tüketici talebi nedeniyle oluştuğu, ancak ticari faaliyet dinamiklerinin temmuz ayında beklediğinden daha iyi olduğu da vurgulandı.

Bu yıl altıncı kez faiz indiren Merkez Bankası’nın kararı, yüzde 0,5 ile ekonomistler tarafından beklenen bir seviyede gerçekleşirken, nisan ayından bu yana para politikasını gevşeten Merkez Bankası’nın bu dönemin en düşük baz puanlı faiz indirimine gitmesi de dikkat çekti.

Açıklamada, “Bununla birlikte Rusya ekonomisi için dış koşullar halen zor olmaya devam etmekte, ekonomik aktiviteyi önemli ölçüde sınırlamaktadır” ifadelerine yer verilirken, Merkez Bankasının enflasyon dinamiklerini ve ülke ekonomisinin yeniden yapılanma sürecini dikkate alarak faiz oranlarında ilave kararlar alabileceği aktarıldı.

Merkez Bankası tahminlerine göre ülkedeki enflasyon oranlarının yıl sonunda yüzde 11-13 bandında olacağı, Rusya’nın 2022 GSYH’sindeki düşüşün ise yüzde 4-6 aralığında seyredeceği, ancak üst sınırına daha yakın olabileceği eklendi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img