spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemŞİÖ’den Semerkant Deklarasyonu ile Batı’ya mesaj

ŞİÖ’den Semerkant Deklarasyonu ile Batı’ya mesaj

Özbekistan’ın Semerkant şehrinde devam eden Şanghay İşbirliği Örgütü Devlet Başkanları 22. Toplantısı sonrası örgütün politikasının belirlendiği Semerkant Deklarasyonu’nu imzalandı.

Rus resmi haber ajansı RIA Novosti tarafından paylaşılan belgede, küresel füze savunma sistemlerinin tek taraflı gelişimine karşı ŞİÖ üyesi ülkelerin savunma ve güvenlik alanındaki işbirliğini artırma niyetleri yer alırken, terörle mücadelede ortak yaklaşım geliştirilmesi kararı alındı.

Deklarasyon’da aynı zamanda Bilgi Teknolojileri alanında militarizasyon ve saldırgan siber güvenlik politikalarına karşı ortak tutum kararı da alınırken, Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) reform çağrısında bulunuldu.

ŞİÖ üyesi liderlerinin ayrıca 2023’ü Turizm Yılı ilan ettikleri belgede, ekonomik kalkınma, yenilik, yoksullukla mücadele ve geleneksel tıp konularında çalışma grupları kurulmasına karar verilirken, ŞİÖ İyi Niyet Elçisi onursal unvanına ilişkin hükmün de onaylandığı kaydedildi.

Savunma alanında işbirliği artırılacak

Deklarasyonun en önemli başlıklarından bir tanesi ise savunma olurken, Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üye ülkelerin savunma ve güvenlik alanında işbirliğini artırma kararı imzalandı.

Açıklamada, “Üye devletler, 24-25 Ağustos 2022’de gerçekleşen ŞİÖ savunma bakanları toplantısının sonuçlarına göre, savunma ve güvenlik alanında işbirliğinin daha da geliştirilmesine karar vermiştir” ifadelerine yer verildi.

Belgede, ŞİÖ ülkeleri, uluslararası terör örgütlerinin silahlı oluşumlarına karşı mücadelede etkileşim düzeyini artırmak ve terörle mücadele yöntemlerini geliştirmek için düzenli olarak ortak askeri terörle mücadele tatbikatları yapmayı, bu ortak tatbikatları da “Barış Misyonu” olarak nitelendirmeyi kabul ettiği belirtildi.

ŞİÖ üyesi ülkelerin liderleri, terörle mücadele bahanesiyle devletlerin iç işlerine müdahalenin kabul edilemez olduğunu ilan ederken, üye ülkelerin kendi topraklarında yasaklanan terör örgütleri listesinin diğer üyeler tarafından kabul edilmesine yönelik ortak yaklaşımlar geliştirmesi kararı aldı.

Dünyada nükleer silahsızlanmanın devam etmesi gerektiğinin altını çizen ŞİÖ, İran da dahil nükleer anlaşmalara katılan tüm ülkelerin anlaşmanın yükümlülüklerine kesinlikle uyması gerektiğini vurguladı.

Belgede, ŞİÖ’nün genişlemesi ve uluslararası işbirliğinin derinleştirilmesinin bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanmasına hizmet edeceği de ifade edildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img