spot_img
10.7 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 12 Eylül 2022

Rusya’da dün neler oldu? 12 Eylül 2022

Dün, 12 Eylül 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Putin, hükümeti toplu işten çıkarmalar konusunda uyardı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’daki işgücü piyasasındaki durumun istikrarlı olduğunu belirtirken, öte yandan işten atılma riski altındaki işçi sayısının arttığını da vurguladı.

Hükümet yetkilileriyle düzenlenen toplantıda konuşan Putin, ülkedeki işsizlik oranlarının tüm ekonomik zorluklara rağmen yüzde 3,9 ile tarihin en düşük seviyelerinde yer aldığını söylerken, “İşgücü piyasasındaki genel olarak istikrarlı durumu hükümetin çok önemli ve kayda değer bir başarısı olarak görüyorum. Ancak şimdi neredeyse 234 bin kişinin işten atılma riski altında olduğunu da görüyoruz. Bu işçilerin şu anda sözde kesinti, zorunlu tatil veya yarı zamanlı çalışanlar olduğu gerçeğine dikkatinizi çekiyorum” diye konuştu.

Bu rakamların yılın başında kaydedilen sonuçlara kıyasla neredeyse iki katı olduğunu ifade eden Rus lider, ulusal ölçekte bu sayının hala küçük sayılar olduğunu, ancak belirli endüstrilerde ciddi zorluklar ortaya çıkmaya başladığının altını çizdi.

Putin Paşinyan ile telefonda görüştü

Ermenistan hükümetinden yapılan açıklamada, Paşinyan’ın Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki son çatışmaları ele aldığı bildirildi.

Ayrıca Ermeni basınında, Paşinyan’ın gece saatlerinde hükümet binasında Güvenlik Konseyi’ni topladığı belirtildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordusunun akşam saatlerinde sınırın Daşkesen, Kelbecer ve Laçın istikametlerinde geniş kapsamlı provokasyonda bulunduğunu duyurmuştu.

Azerbaycan-Ermenistan sınırında iki ülke askeri birlikleri arasında yoğun çatışmalar başlamıştı.

Kremlin: Putin-Zelenskiy görüşmesi olmayacak!

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy ile görüşme olasılığının bulunmadığını söylerken, bu müzakerelerin planlanması için hiçbir ön şartın bulunmadığını kaydetti.

Gazetecilerle düzenlenen günlük basın toplantısında açıklamalarda bulunan Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya ve Ukrayna liderleri arasında bir görüşme düzenleme önerisi hakkındaki sorulara yanıtında, “Şu anda bu görüşme için herhangi bir ön koşul yok. Herhangi bir müzakere olasılığı da görmüyoruz” ifadelerini kullandı.

Rusya-Ukrayna geriliminde Türkiye’nin barışa yönelik çabaları kitaplaştırıldı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından Rusya-Ukrayna geriliminde Türkiye’nin barışa yönelik çabalarına ilişkin hazırlanan “Türkiye’nin İstikrara Katkısı: Barışa Yönelik Çok Yönlü Diplomasi” kitabında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin krizin sonlanmasına ve bölgesel istikrarın sağlanmasına dönük attığı adımlar yer alıyor.

Kitap, “Barışın Dünyasını Kurmada Küresel Liderlik”, “Türkiye’nin Savaşa Karşı Duruşu”, “Diyalog Kanallarının Açık Tutulması”, “İnsani ve Girişimci Diplomasi” olmak üzere 4 bölümden oluşuyor.

Lavrov, Hamas Siyasi Büro Başkanı Heniyye ile Moskova’da görüştü

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ile görüştü.

Filistin sorunu vurgusuyla Orta Doğu’daki gelişmelerin ele alındığı görüşmede, Rus tarafı, Filistin Kurtuluş Örgütü’nün siyasi platformunda Filistin ulusal birliğinin hızlı bir şekilde yeniden sağlanmasının önemini, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları temelinde genel olarak kabul edilen uluslararası yasalar ışığında Filistin-İsrail sorununun çözümünün gerekliliğini vurguladı.

UAEA, Zaporijya’da güvenli bölge oluşturulması için taraflarla görüşmeye başladı

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, Ukrayna’daki Zaporijya Nükleer Santrali ve çevresinde bir güvenli bölgenin oluşturulmasının zorunlu olduğunu belirterek “Bu konuda her iki tarafla da istişarelere başladım.” dedi.

Zaporijya ve çevresinde askeri çatışmaların sürdüğünü bunun ciddi bir kaygıya yol açtığını kaydeden Grossi, bir başka önemli konunun ise santrale elektrik sağlayan dış güç kaynaklarıyla tesis arasında düzenli bir şekilde kesinti yaşandığını, bunun da santralin çalışmasını ciddi anlamda olumsuz etkilediğini aktardı.

Rus turistlerin Avrupa seyahatinde yüzde 95’lik düşüş

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Rus turistlerin Avrupa’ya seyahatlerinin, bu yılın yaz döneminde 2019’un aynı dönemine kıyasla yüzde 90 ila 95 oranda düştüğünü bildirdi.

ATOR’dan yapılan yazılı açıklamada, 2022’nin ilk yarısında Rusların Avrupa’ya 1,2 milyon seyahat gerçekleştirdiği hatırlatıldı.

2019’un aynı döneminde 8 milyon Rusya vatandaşının Avrupa’yı ziyaret ettiği bilgisine yer verilen açıklamada, “Rus turistlerin Avrupa’ya seyahatleri, bu yılın yaz döneminde ise 2019’un aynı dönemine kıyasla yüzde 90 ila 95 oranında düştü.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Avrupa’ya seyahatlerin sayısındaki sert düşüşün ana nedeni olarak havacılık sektörüne yönelik yaptırımlar ve Avrupa ülkelerinin Rus vatandaşlarına yönelik katılaştırdığı vize politikaları gösterildi.

Rusya’nın bütçe fazlası azalıyor

Rusya’nın bütçe fazlası bu yılın ilk 8 ayında, yılın ilk 7 ayına kıyasla yüzde 71 gerileyerek 137 milyar rubleye (yaklaşık 2,3 milyar dolar) düştü.

Rusya Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan verilere göre, ülkenin bütçe gelirleri bu yılın ocak-ağustos döneminde 17,6 trilyon ruble düzeyinde gerçekleşti.

Söz konusu dönemde, Rusya’nın bütçe giderleri ise 17,5 trilyon ruble olurken, bütçe fazlası da 137 milyar ruble seviyesine geriledi.

Rusya: Kharkov ve Kherson’da çatışmalarda bir günde 300’den fazla Ukrayna askeri öldü

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Kharkov ve Kherson bölgelerinde son bir gün içerisindeki çatışmalarda 300’den fazla Ukrayna askerinin öldüğünü, 1000’e yakınının ise yaralandığını öne sürdü.

Rus hava kuvvetleri, füze ve topçu birliklerinin Kharkov’da Ukrayna pozisyonlarına yüksek hassasiyetli silahlarla saldırılarda bulunduğunu belirten Konaşenkov, İzyum ve Kupyansk yerleşim birimlerinde Ukrayna ordusunun 250’ye yakın askerini kaybettiğini iddia etti.

AB, Kırım’da Rusya’nın düzenlediği seçimlerin sonucunu tanımıyor

Avrupa Birliği (AB), Rusya topraklarına katılan Kırım ile Sivastopol’da yapılan yerel seçimlerin sonucunu tanımadığını bildirdi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ofisinden yapılan açıklamada, 9-11 Eylül’de, Rusya’nın topraklarına katılan Kırım ile Sivastopol’da bölgesel ve yerel seçimlerin yapıldığı hatırlatıldı.

Rusya basınından kısa kısa

Rusya’da yerel seçim sonuçlarının ardından 14 bölgenin görevdeki vali ve vali vekilleri, görevlerine kaldığı yerden devam edecek. Rusya Merkez Seçim Komisyonu seçimlerin nihai sonuçlarını perşembe günü özetlemeyi planlarken, Komisyon Başkanı Ella Pamfilova, 522 oy pusulasının geçersiz ilan edildiğini söyledi.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), operasyonel bir oyun sırasında Kırım ve Kherson Bölgesi’ndeki yetkililere yönelik terör saldırılarını önlediğini duyurdu. Suikastı hazırlayan Ukrayna Gizli Servisine bağlı militanlar tutuklandı.

Moskova’daki mahkeme, ABD’li teknoloji devi Google’ın Rusya’daki şirketinin iflas başvurusunu kabul etti. İflas davasının bir parçası olarak Google için 6 ay sürecek denetim prosedürü başlatıldı.

Rusya’nın Ukrayna sınırındaki bir yerleşim birimi Belgorad yakınlarında Ukrayna tarafından düzenlenen saldırıda 1 kişinin hayatını kaybettiği, 4 kişinin yaralandığı bildirildi.

Yandex ve sosyal ağ platformu VKontakte’nin varlık takası tamamlandı. Anlaşma şartlarına göre VK, Yandex Haber ve Zen servislerinin yeni sahibi olurken, Yandex ise teslimat hizmeti Delivery Club servisini satın aldı.

Japon otomobil üreticisi Nissan, St.Petersburg’daki otomobil fabrikasındaki faaliyetlerini yıl sonuna kadar askıya aldığını duyurdu. Fabrikanın montaj hattı, lojistik aksaklıklar nedeniyle mart ayı ortasında faaliyetlerine ara vermişti. Şirket bundan önce de Rusya’ya otomobil teslimatlarını askıya almıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img