spot_img
18.1 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya'da çevrimiçi elektronik satışlarında büyük düşüş yaşanıyor

Rusya’da çevrimiçi elektronik satışlarında büyük düşüş yaşanıyor

Batı yaptırımları sonrası birçok yabancı elektronik markasına erişimde sıkıntı yaşayan Rusların çevrimiçi elektronik ürün taleplerinde büyük düşüş yaşanıyor.

Rusların çevrimiçi elektronik eşya alımlarını inceleyen online ödeme analitik merkezi CloudPayments, ağustos ayında e-ticaret segmentinde elektronik satış cirosunun Ağustos 2021’e kıyasla neredeyse yüzde 30 azaldığını bulurken, analistler bunu şubat ve mart aylarında artan taleplerin ardından piyasalardaki durgunluk dönemine bağlıyor.

Şirket araştırmalarına göre elektronik kategorisinde Ağustos 2022’de Ağustos 2021’e kıyasla çevrimiçi satış cirosu yüzde 29 azalırken, harcama tutarını yansıtan ortalama fatura değerleri yüzde 53 düşüşle 4 bin 605 rubleden 2 bin 147 rubleye geriledi.

Uzmanlar, cirodaki düşüşün büyük olasılıkla pahalı akıllı telefon ve tabletlere olan ilgideki düşüşten kaynaklandığına inanıyor.

Mart ayında Rusya’ya elektronik tedarikinin sona ermesinden korkan Rusların yoğun bir şekilde cep telefonu, tablet, dizüstü bilgisayar ve TV satın aldığı hatırlatılan CloudPayments raporunda, şimdi ise tüketici talebinin daha ucuz cihazlara ve elektronik aksesuarlara kaydığı vurgulandı.

Taleplerin arttığı elektronik ürünler arasında çocuklar için dijital saatler, akıllı hoparlörler, şarj cihazları, bilgisayar aksesuarları ve kulaklıklar bulunuyor.

24 Şubat ile 23 Mart arasında Rusların çevrimiçi elektronik ürün alımlarını neredeyse 3 kat artırdığı ülkede bu kategorideki çevrimiçi ciro 2,4 kat yükselirken, ortalama fatura tutarı da 12 bin 328 rubleye çıkmıştı.

Mart ayındaki tüketici aktivitesinin büyük olasılıkla elektronik segmentteki talebin doygunluğunu gösterdiği, tüketicilerin artık pahalı elektronik ürün almaya yanaşmadığı kaydediliyor.

spot_img
spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img