spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 5 Eylül 2022

Rusya’da dün neler oldu? 5 Eylül 2022

Dün, 5 Eylül 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Afganistan’daki Rus Büyükelçiliği yakınında intihar saldırısı düzenlendi

Afganistan’da, Rusya’nın Kabil Büyükelçiliği yakınında düzenlenen intihar saldırısında 4 sivil ile elçilik çalışanı 2 Rus vatandaşı hayatını kaybetti.

Taliban yönetiminin Kabil Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Halid Zadran, basına yaptığı açıklamada, intihar saldırganının, Rusya’nın Kabil Büyükelçiliği yakınında, üzerine yerleştirdiği bombayı patlattığını söyledi.

Saldırganın elçilik önündeki kalabalığa ulaşmasının Taliban güçlerince engellendiğini ifade eden Zadran, saldırıda 4 sivil ile elçilik çalışanı 2 Rus vatandaşının yaşamını yitirdiğini, çok sayıda sivilin yaralandığını belirtti.

İngiltere’nin yeni “Demir Leydi”si Liz Truss, ülkenin 3. kadın başbakanı oldu

Ülkede 7 Temmuz’da parti liderliğinden istifa eden Johnson’ın yerini almak için mücadele veren Dışişleri Bakanı Liz Truss ve eski Maliye Bakanı Rishi Sunak arasındaki seçim yarışını, parti üyelerinin oylarının çoğunluğunu alan Truss kazandı.

Başbakanlık Konutu 10 Numara’nın da yeni sakini seçilen evli ve 2 çocuk annesi Truss, Margaret Thatcher ve Theresa May’den sonra “İngiltere’nin 3. kadın başbakanı” oldu.

Rusya Federasyonu Federasyon Konseyi üyeleri, TBMM’de

Türkiye-Rusya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Birleşik Rusya Partisi Yüksek Konseyi Büro üyesi ve Rusya Federasyonu (RF) Federasyon Konseyi üyesi Andrey Klimov başkanlığındaki heyet ile bir araya geldi.

Mecliste gerçekleşen görüşmede Baybatur, Türkiye’nin tüm zorluklara rağmen Rusya ile ilişkilerini geliştirmekte kararlı olduğunu vurguladı.

Baybatur, görüşmede, “Bazı Batılı ülkelerin Ukrayna üzerinden Rusya’yla hesaplaşma arayışlarını doğru bulmuyoruz. Bunu Batılı muhataplarımıza söylüyoruz. Öte yandan, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün sağlandığı, ancak aynı zamanda Rusya’nın da güvenlik endişelerinin giderilebileceği bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

OPEC+ grubu üretim kesintisine gitme kararı aldı

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, petrol üretimini ekimde günlük 100 bin varil azaltma kararı aldı.

OPEC’ten yapılan açıklamada, ekim ayı için OPEC+ grubunun ağustostaki üretim seviyesine geri dönmesi konusunda anlaştı. Böylece grup, ekimde günlük 100 bin varil üretim kesintisine gitme kararı almış oldu.

Açıklamada, OPEC+ grubunun bir sonraki toplantısının 5 Ekim’de yapılacağı duyurulurken, gelecek süreçte ihtiyaç duyulması halinde piyasa gelişmelerini ele almak üzere herhangi bir zamanda Bakanlar Toplantısı yapılması çağrısında bulunulabileceği belirtildi.

Rusya, ABD Ticaret Bakanı ve bazı Hollywood oyuncularına ülkeye giriş yasağı koydu

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, Hollywood oyuncuları Sean Penn ve Benjamin Edward Meara Stiller’ın bulunduğu 25 ABD vatandaşı hakkında yaptırım kararı alındığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Rus vatandaşlarına yönelik sürekli genişleyen yaptırım kararlarına karşılık, ABD kongresi üyeleri, üst düzey yetkililer, iş dünyası temsilcileri ile kültür alanında faaliyet gösteren 25 ABD vatandaşına Rusya’ya giriş yasağı konulduğu belirtildi.

AB, Putin’i enerjiyi silah olarak kullanmakla suçladı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in arzı keserek ve piyasaları manipüle ederek enerjiyi bir silah olarak kullandığını bildirdi.

AB Komisyonu, zirve zamanlarda elektrik talebini azaltmayı ve Rusya’dan boru hattıyla gelen doğal gaza tavan fiyat uygulamayı teklif edecek.

Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal, Ukrayna’nın 30 milyar metkeküplük doğal gaz stoklarının bir kısmını (Avrupa Birliği) AB ülkelerine göndereceğini söyledi.

Putin, AB’nin Rus gazı yerine kömüre dönme fikrini değerlendirdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa Birliği’nin (AB) Rus gazını reddederek kömür üretimi de dahil olmak üzere daha önce lanetlenen tüm diğer enerji alternatiflerine geri dönmesinin küresel çevre sorunlarını çözmek için en iyi seçenek olmadığını söyledi.

Kamçatka’da Rusya Gençlik Ekoloji Forumu’na katılan Putin, her şeyin zamanında yapılması ve sanayi işletmelerinin buna hazırlıklı olması gerektiğini vurgularken, “Her şeyi zamanında yapılmalı, sanayiler de buna hazırlıklı olmalıydı. Ucuz Rus gazı alırken kömürü lanetleyip ondan vazgeçmek, sonra bir anda gaz arzını kesip tekrar kömüre dönmeye çalışmak elbette kararların bu şekilde alındığı bölgelerdeki küresel sorunların çözümü için en iyi seçenekler değil” diye konuştu.

Kremlin, Kuzey Akım meselesinde Batılı ülkeleri suçluyor

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya’ya yönelik yaptırımların kaldırılması halinde Kuzey Akım üzerinden doğal gaz sevkiyatlarının başlayabileceğini belirterek, “Yaptırımlar, hatta bakım yapmamızı, uygun yasal garantiler olmadan sevkiyat yapmamızı, yasal garantiler vermemizi engelliyor. Durumu mevcut hale getiren, Batılı devletlerin dayattığı bu yaptırımlardır.” dedi.

Rusya petrol ve gaz ihracatından eylülde ilave 403 milyar ruble gelir hedefliyor

Rusya Maliye Bakanlığı, artan enerji fiyatları sayesinde petrol ve doğal gaz ihracatından eylülde 403 milyar ruble (yaklaşık 6,7 milyar dolar) ilave bütçe geliri hedefliyor.

Açıklamada, yüksek petrol fiyatları sayesinde, bütçenin petrol ve doğal gaz ihracatından eylülde 403 milyar ruble ilave gelir elde etmesinin beklendiği belirtildi.

Yaptırımlar nedeniyle çeşitli bütçe kurallarının geçici olarak dondurulduğu bilgisine yer verilen açıklamada, bu nedenle ilave gelirlerin döviz veya altın alımında kullanılmayacağına işaret edildi.

Rusya kripto paralarla uluslararası ödemeleri yasallaştırmak istiyor

Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Aleksey Moiseyev, Rusya için mevcut koşullarda kripto paralarla uluslararası ödemeler yapmanın bir mecburiyet olduğunu belirterek, “Planladığımız altyapı sınır ötesi transferler için biraz katı olabilir. Bunun için bu transferleri önce yasallaştırmamız gerekiyor.” dedi.

Moiseyev, Rus devlet kanalı Rossiya-24’e yaptığı açıklamada, kripto paraların ülkedeki regülasyonu konusunda Rusya Maliye Bakanlığı ile Rusya Merkez Bankası arasında çeşitli görüş ayrılıklarının bulunduğunu belirtti.

Kripto paraların uluslararası ticarette kullanılmasının ise bir mecburiyet olduğunu anlatan Moiseyev, “Mevcut koşullarda kripto para birimlerin uluslararası ödemelerde bir mecburiyet olması hem biz hem de Rusya Merkez Bankası için açıktır.” dedi.

Moskova Borsası’nda (MOEX) döviz ve değerli metallere yönelik işlemler geçici olarak durduruldu

Moskova Borsası’ndan yapılan yazılı açıklamada, saat 10.50 (TSİ 10.50) itibarıyla döviz ve değerli metallere ilişkin işlemlerin geçici olarak durdurulduğu belirtildi.

Açıklamada, işlemlerin durdurulmasına ilişkin gerekçe belirtilmezken, daha sonraki bildiride, kararın ticaret sisteminde tespit edilen teknik hata nedeniyle alındığı ifade edildi.

Rusya basınından kısa kısa

Rusya Başbakanı Mihail Mishustin, sanayi kuruluşlarının ticari gayrimenkul satın alabilmesi için yıllık yüzde 5 faiz oranına sahip ‘Sanayi İpotek Programı’nın resmen başladığını duyurdu. Mishustin, devlet destekli kredi programı sayesinde sanayi ile uğraşan işletmelerin faaliyetlerini gerçekleştirdiği arazileri satın alabileceğini vurguladı.

Rusya Maliye Bakanlığı, ağustos ayında federal bütçenin öngörülen seviyeye kıyasla 85,9 milyar ruble ek petrol ve gaz geliri elde ettiğini açıkladı.

Rus gazeteci Ivan Safronov vatana ihanet suçundan 22 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hapis cezasıyla birlikte 500 bin ruble para cezasına çarptırılan Safranov’un avukatları kararı temyize götürecek.

Moskova Şehir Mahkemesi, vatana ihanet suçlamasıyla gözaltına alınan, sonra tutuklanmasına karar verilen Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) danışmanı ve Rusya’nın önde gelen gazetelerinden Kommersant ve Vedomosti’de gazetecilik yapmış olan İvan Safronov’un “vatana ihanet” suçundan 22 yıl hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Mahkeme eski gazeteci Safronov’u askeri-teknik alandaki devlet sırlarını NATO’nun istihbarat birimlerine iletmekten suçlu buldu.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Schengen vizesine sahip olmanın Rusların Avrupa’ya girişini garanti etmediğini vurgularken, ancak yine de AB ülkelerinin Rusları Avrupa’dan tamamen izole edemeyeceğini sözlerine ekledi.

Rus hükümeti, devlet kurumlarının yerli sosyal ağları VKontakte ve Odnoklassniki’de hesap açmasını mecbur kılan kararı imzaladı. Bu sosyal ağlarda devlet kurumlarının faaliyetleri hakkında raporlar ve güncel konular hakkında bilgi paylaşımı yapması gerekecek.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img