spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelHer üç Rustan biri kendi işini yapmayı planlıyor

Her üç Rustan biri kendi işini yapmayı planlıyor

Rusya’nın en büyük iş arama hizmetlerinden Superjob’un araştırmaları, neredeyse her üç Rustan birinin kendi işini yapmayı planladığını gösterdi.

Rusya’nın tüm bölgelerinden girişimci statüsüne sahip olmayan, ekonomik olarak aktif nüfusun 3 bin temsilcisi arasında gerçekleştirilen SuperJob anketinin sonuçlarına göre ekonomik olarak aktif Rusların yüzde 31’i kendi işlerini açma fırsatını düşünürken, katılımcıların yüzde 47’si ise girişimcilik faaliyetine katılmaya hazır olmadığını, kendi işini kurmayı düşünmediğini söyledi.

Kendi işini kurmayı düşünmeyenlerin ezici çoğunluğu, pozisyonlarını çoğunlukla başlangıç ​​​​sermayesi eksikliği ile açıklarken, mesleki eğitim ve ekonomik zorlukların da buna izin vermediğini aktardı.

24 yaş altı gençlerin yüzde 43’ü kendi işini açmayı düşündüğünü belirtirken, 45 yaş üstü nüfusun ise sadece yüzde 25’i kendi işini açmaya hazır olduğunu itiraf etti.

Gelir artışıyla birlikte potansiyel girişimcilerin sayısında artış olduğu gözlemlenen anketlere göre, kendi işini açmaya hazır olanların yüzde 40’ı 80 bin rublenin üzerinde gelire sahip olurken, erkekler yüzde 36 ile girişimcilik rolünü yüzde 26’yı oluşturan kadınlardan daha fazla benimsiyor.

Superjob anketinde kendi işini açmayı planlayan katılımcıların yüzde 46’sı, pazarlamacılıkla uğraşacağını belirtirken, yüzde 40’ı tasarım ve perakende ile uğraşmayı, yüzde 38’i reklam ve halkla ilişkiler işiyle uğraşmak istiyor.

Anketler, kendi işini kurmayı hayal eden Rusların en az tercih ettiği iş kollarının ise kurye ve bilgisayar programcılığı olduğunu gösterdi.

Yakın zamanda Rusya’nın en büyük iş ilanları servislerinden HeadHunter ile serbest meslek analiz ve danışmanlık şirketi YouDo Business anketleri, Rusların yüzde 42’sinin ekonomik istikrarsızlık nedeniyle yarı zamanlı iş ve gelir kaybı korkusu yaşadığını ortaya çıkarmıştı.

Nisan ayında 3 bin 500 çalışan serbest meslek temsilcisi ve 420 şirket çalışanının katılımıyla gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre, ekonomik istikrarsızlık nedeniyle yarı zamanlı iş formatına geçmekten korkan ve olası gelir kaybı nedeniyle endişelenen Rusya’daki mavi yakalı işçi kategorisindeki çalışanların oranı yüzde 42’ye yükselirken, ankete katılanların dörtte biri ise ekonomik durumun hiçbir şekilde kendilerini etkileyemeyeceğini ifade etti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img