spot_img
24.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 5 Ağustos 2022

Rusya’da dün neler oldu? 5 Ağustos 2022

Dün, 5 Ağustos 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Putin-Erdoğan Zirvesi’nden önemli kararlar çıktı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Soçi’de saat 15.20 itibariyle başlayan görüşmeler sona erdi.

Rus Sanatoryum’da basına kapalı gerçekleşen görüşme, 4 saat sürerken, Türkiye tarafından herhangi bir basın açıklaması yapılmazken, Putin ve Erdoğan’ın zirvesi sonrası iki ülkenin güvene dayalı ilişkilerinin geliştirilmesine dikkat çekilen ortak bildiri yayınlandı.

Doğalgazda rubleyle ödeme dönemi başlayacak

Zirve sonrası gazetecilere konuşan Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Putin ve Erdoğan’ın Rusya’dan Türkiye’ye gaz arzında ödemelerin kısmen ruble cinsinden yapılması konusunda anlaştıklarını söylerken, “Türkiye Cumhuriyeti’ne yılda 26 milyar metreküp olmak üzere oldukça büyük bir miktarda tedarik edilen gaz tedariki tartışıldı. Müzakereler sırasında liderler, sevkiyatı yapılan doğalgazda ödemelerin kısmen rubleyle yapılması konusunda anlaştı. Tabii burada kademeli olarak ulusal para birimlerine geçişten bahsediyoruz ve ilk aşamada tedarikin bir kısmı Rus rublesi olarak ödenecek” diye konuştu.

Novak, bu anlaşmanın Rusya ve Türkiye ikili ekonomik ilişkilerinde yeni bir aşama olduğunun altını çizerken, iki ülkenin finansal ve bankacılık ilişkilerinin gelişimi de dahil olmak üzere yeni fırsatlar yaratacağını ekledi.

Novak, ulaştırma endüstrisi, sanayi, tarım, turizm ve bilişim teknolojileriyle birlikte ve inşaat sektörünü kapsayan kapsamlı bir ticari ilişkiler dönemine girildiğine işaret ederken, “Bugün aslında 100 milyar dolarlık bir ticaret cirosuna ulaşmak, Türkiye ile ticaretimizde iletişim ve etkileşim prosedürleri basitleştirmek, ticaret alanı da dahil olmak üzere ülkelerimiz arasındaki ilişkileri geliştirmek için devlet başkanımızın koyduğu görevi yerine getiriyoruz. Bu, Türkiye ile tüm alanlarda ekonomik işbirliği anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Peskov, Erdoğan’ı nasıl selamladığını açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Soçi zirvesi öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Erdoğan ile hangi dilde konuştuğu hakkındaki sorulara, “Tabii ki Türkçe konuşuyoruz” diye yanıtladı.

Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretleri sırasında çevirilerde yardım etmediğini ancak kendisini Türkçe olarak selamladığını belirtirken, “Artık çok daha yetenekli ve genç çevirmenlerden oluşan bir nesil çalışıyor ve bu tür zirvelerde benim katılımıma gerek yok. Ancak Erdoğan ile doğal olarak Türkçe selamlaşıyoruz” dedi.

Rusya, 14 Bulgar diplomatı “istenmeyen kişi” ilan etti

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ülkedeki 14 Bulgar diplomatı “istenmeyen kişi” ilan etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Bulgaristan’ın Moskova Büyükelçisi Atanas Krıstin’in bakanlığa çağrılarak, Bulgar makamlarının 70 Rus diplomatı kabul edilemeyecek şekilde istenmeyen kişi ilan etmesinin protesto edildiği kaydedildi.

Rusya planlanan tahıl ihracat hacmini düşürebilir

Rusya Tarım Bakanı Dmitry Patrushev, bu yıl planlanan 130 milyon tonluk tahıl hasadına ulaşamayabileceklerini belirterek, bu nedenle tahıl ihracatını düşürmek zorunda kalabileceklerini söyledi.

Rusya Tarım Bakanlığı’nın yazılı açıklamasında görüşlerine yer verilen Patrushev, tarım sektöründe kullanılan bazı araçların ithalatında sorunların yaşandığını söyledi.

Söz konusu sorunların tahıl hasadını etkilediğini vurgulayan Patrushev, “Tüm bunlar 130 milyon tonluk tahıl hasadı hedefini sekteye uğratma riski taşıyor.” dedi.

Rusya’da işsizliğin artması bekleniyor

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov, ülkede işsizliğin yüzde 3,9 ile rekor düzeyde düşük seyrettiğini belirterek, “Sonbaharda maalesef bu düşük seviyeden uzaklaşacağız. Ancak durum kontrol edilebilir olacaktır.” dedi.

Rus ekonomisindeki durumun beklenenden daha iyi bir durumda olduğunu anlatan Reshetnikov, “Haziranda özellikle tarım ve madencilik sektörleri ekonominin bel kemiğini oluşturdu. İç talebe yönelik sanayiler genel olarak daha çok özgüvene sahipler.” diye konuştu.

Rusya’da hizmet sektörü PMI endeksi yükseldi

Uluslararası finansal araştırma kuruluşu S&P Global’a bağlı analitik ajans IHS Markit tarafından yayınlanan verilere göre, Rusya’da temmuz ayı hizmet sektörü PMI Endeksi 51,7 puandan 54,7 puana yükseldi.

Rusya Federasyonu’nun hizmetler sektöründeki ticari faaliyet endeksi (PMI) Endeksi’nin Temmuz 2022’de 3 puan artış gösterdiği kaydedilen raporun açıklama bölümünde, “Temmuz verileri, Rus tedarikçilerden gelen yeni siparişlerdeki artış ve artan iç talep nedeniyle Haziran 2021’den bu yana ticari faaliyetlerdeki en hızlı büyümeyi göstermiştir” ifadelerine yer verildi.

Rusya: ABD’nin Hint Pasifik bölgesindeki eylemleri ASEAN için tehdit oluşturuyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin Hint Pasifik bölgesindeki faaliyetlerinin, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) için tehdit oluşturduğunu söyledi.

Kamboçya’nın başkenti Punom Pen’de düzenlediği basın toplantısında güncel konulara dair açıklamalarda bulunan Lavrov, ABD’nin Hint Pasifik bölgesindeki eylemlerini değerlendirirken şu şekilde konuştu:

“ABD ve yakın müttefiklerinin bölgede dar yapıların oluşturulması yönündeki faaliyetleri, fikir birliği ve karşılıklı saygı temelinde hareket eden Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) için tehdit oluşturuyor. Buna AUKUS (ABD, İngiltere ve Avustralya arasındaki ittifak) gibi askeri siyasi yöndeki eylemler de dahil. Hint Pasifik bölgesinde, NATO çıkarlarının ilerletilmesi için AUKUS’u kullanma eğilimi var.”

Rusya’daki stratejik şirketlerin hisselerinde işlemler dost olmayan ülkelere yasaklandı

Rusya’da stratejik şirket hisselerinde işlem yapılması “dost olmayan” ülkelerden yatırımcılara geçici olarak yasaklandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameye göre, “dostane olmayan” adımlar atan bazı yabancı ülkelere yönelik bir dizi ekonomik tedbir kararı alındı.

Dost olmayan ülkelerden yatırımcı ve şirketlerin, Rusya’daki stratejik şirketlerin hisselerinde işlem yapmaları yıl sonuna kadar yasaklanırken, söz konusu kapsama ülkenin en büyük petrol ve doğal gaz üretim projelerinden Sahalin-1 de dahil edildi.

Rusya basınından kısa kısa

Rusya Pandemi ile Mücadele Operasyon Merkezi, son bir günde ülkede teyit edilen coronavirüs enfeksiyonu vaka sayısının 18 bin 55 kişiyle 1 Nisan 2022’den bu yana en yüksek rakamlara ulaştığını bildirdi.

Rusya Merkez Bankası, 22 Temmuz’da 1,7 milyar dolar artarak 567 milyar dolara yükselen uluslararası rezervlerin son bir haftada 4,3 milyar dolar artarak 571,2 milyar rubleye çıktığını aktardı.

Bir gün önce Türkiye’ye çalışma ziyaretinde bulunan enerjiden sorumlu Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, iki ülkenin ekonominin kilit sektörlerinde işbirliğini genişletmeyi planladığını duyurdu.

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu (Rosatom) Genel Müdürü Aleksey Lihaçev, Rosatom’un, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesinin yapımında yer alan tüm şirketlerin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından belirlenen hedefe ulaşılmasına yardımcı olmak için ellerinden geleni yaptığını görmesi gerektiğini aktardı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img