spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiYeme-içme sektörünün haziran cirosu belirlendi

Yeme-içme sektörünün haziran cirosu belirlendi

Rusya’da pandemiden en çok zarar gören sektörlerin başında gelen yeme-içme sektörünün cirosu, Batı yaptırımları sonrası düşen gelirlerle birlikte geriliyor.

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) verilerine göre ülkede faaliyet gösteren kafe, restoran ve catering işletmelerinin Haziran 2022 cirosu yaklaşık yüzde 3 düşüş gösterirken, mayıs ayında bu düşüşün yüzde 5,2 olarak kaydedildiği açıklanmıştı.

Haziran 2022’de Rusya’da halka açık yeme- içme işletmelerinin toplam cirosu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,7 azalarak 174,3 milyar ruble olurken, yılın ilk yarısının sonuçlarına göre ciro yüzde 1,4 artarak 1,006 trilyon ruble olarak gerçekleşti.

Daha önce Rosstat, Rusya’daki halka açık yeme- içme işletmelerinin cirosunun ilk çeyrekte 483,8 milyar ruble olduğunu belirtmiş, bu göstergenin 2021’in aynı dönemine göre yüzde 5,9 daha fazla olduğunu bildirmişti. Mart ayında ise düşüşe geçen cirolarda 2021’in aynı ayına göre yüzde 0,1 düşüş yaşanmış martta yeme-içme sektörü cirosunun 165,8 milyar ruble olarak gerçekleştiği belirlenmişti.

Uzmanlar ne diyor?

Rusya’da küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) hakkındaki araştırmalarıyla bilinen analitik merkezi Kontur Başkanı Vladimir Savelyev, RIA Novosti’ye verdiği demeçte, yıl sonuna kadar ülkedeki kafe ve restoranlarda iflas dalgası yaşanacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Rusya’da açılan yeni kafe ve restoranların sayısının bu yılın başından bu yana yüzde 1 ile hissedilmeyecek bir seviyede meydana geldiğinin altını çizen uzman, ancak yıl sonuna kadar çok sayıda yiyecek içecek satış noktasının kapanma olasılığının yüksek olduğunu belirterek, “Artık yeme-içme sektöründe yeni işletmelerin açılış dinamiklerinde önemli değişiklikler beklememeli. Yıl sonuna kadar yeni açılanlarla kapatılanlar arasındaki fark daha da netleşecektir. Bu yılın ekim-kasım aylarında piyasada toplu kapanışlar öngörüyoruz” diye konuştu.

Ocak-Mayıs 2022 arasında catering alanındaki yeni kuruluş sayısında artış kaydedildiğine işaret eden Savelyev, piyasanın COVID-19 kısıtlamalarına uyum sağlamayı başararak toparlandığını ve pandemi öncesi seviyeye ulaştığını kaydederken, “Açılan işletme sayısı, kapan sayısını aşıyor, işletme sahiplerinin kafe ve restoranları kapatmak için acele etmediklerini söyleyebiliriz, ancak iflaslar artmaya başladı” ifadelerini kullandı.

Uzman, pandemi krizini zorla atlatan yeme-içme sektörünün kısa zamanda yeni krizle mücadele etmeye başladığına vurgu yaparken, işletmelerin yeni koşullara uyum sağlamaya çalıştığını, ithalat kısıtlamaları sonrası yerli ürün satın alma mecburiyeti ile yeni tedarikçi bulmaya çalıştığını aktardı.

Bununla birlikte kredi kartıyla ödemelere getirilen kısıtlamalar, Hızlı Ödeme Sistemi’ne (SBP) entegrasyon ve gelirleri düşen müşteriyi elde tutma çabasının kafe ve restoranların gelirlerine de olumsuz yansıdığını söyleyen Savelyev, restoranların satın alımlarında teslimattan tasarruf etmek için birleşerek ortak alımlar düzenlemeye başladığını da sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img