spot_img
27.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRuble cinsi mevduatlar karsız hale geldi

Ruble cinsi mevduatlar karsız hale geldi

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, temmuz ayının ikinci yarısında bankaların sunduğu ruble cinsinden mevduat ürünlerinde maksimum faiz oranlarının yüzde 6,93’e gerilediği ifade edildi.

Temmuz ayının ilk haftalarında maksimum faiz getirisi yüzde 7,65 olan ruble cinsi mevduatların politika faizi kararı sonrası gerilediği belirtilen raporda, “Rusya Federasyonu’nun en büyük 10 bankasındaki mevduat hacmini çeken ruble mevduatları için ortalama maksimum faiz oranı, temmuz ayının üçüncü haftasında yüzde 6,93’e düşmüştür” ifadelerine yer verildi.

Merkez Bankası’nın faiz oranlarını izlemek için kullandığı bankalar arasında Sberbank, VTB, Gazprombank, Alfa-Bank, Rosselkhozbank, FC Otkritie Bank, Raiffeisenbank, Tinkoff Bank, Promsvyazbank ve Sovcombank yer alıyor.

Her bir kredi kuruluşu için azami faiz oranı belirlenirken, herhangi bir müşterinin kullanabileceği mevduatların azami oranlarının dikkate alındığını vurgulayan Merkez Bankası, ek koşullara sahip mevduatlarla birlikte daha önce açılan ve farklı faiz oranlarına sahip olan mevduatların dikkate alınmadığını da ekledi.

Rubledeki yükselişi aldığı tedbirlerle durdurmaya çalışan Rusya Merkez Bankası, 22 Temmuz olağan yönetim kurulu toplantısında politika faizlerini yüzde 9,5’ten yüzde 8’e indirmişti.

Daha önce ekonomistlerin tahminlerine göre faiz oranlarında indirim yapması beklenmeyen düzenleyicinin faizleri 1,5 puan düşürme kararının beklenmedik olduğunu belirten resmi haber ajansı RIA Novosti, Rusya Merkez Bankası’nın 2022’nin ikinci yarısında faiz oranlarını düşürmenin fizibilitesini değerlendireceğini aktardı.

Merkez Bankası, 2022’de yıllık faiz oranlarının yüzde 10,5 ila 10,8 bandında olacağını tahmin etmiş, 2023’te ise faizlerin yüzde 6,5-8,5 bandında olabileceği sinyalini vermişti.

Rusya’nın en büyük kamu bankası Sberbank ve VTB Bank, Merkez Bankası’nın politika faizlerinde indirim kararı sonrası, müşterilerine sunduğu konut kredilerinde faiz oranlarını yüzde 9,9’a düşürmüştü.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img