spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRosatom’dan Akkuyu NGS’nin inşasına katılan Türk katılımcılara “daha fazla gayret” uyarısı

Rosatom’dan Akkuyu NGS’nin inşasına katılan Türk katılımcılara “daha fazla gayret” uyarısı

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu (Rosatom) Genel Müdürü Aleksey Lihaçev, Rosatom’un, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesinin yapımında yer alan tüm şirketlerin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından belirlenen hedefe ulaşılmasına yardımcı olmak için ellerinden geleni yaptığını görmesi gerektiğini aktardı.

Son günlerde Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) ve yüklenici Titan 2-IC İçtaş konsorsiyumu arasında yaşanan ihtilaf nedeniyle yazılı açıklama yapan Lihaçev, “NGS projesinde öncelikle her aday şirketten belirlenen görevleri yerine getirme kabiliyetini göstermesini bekliyoruz. Rosatom’un şeffaf satın alma sistemi, Türkiye’de başarıyla çalışmakta, en kalifiye ve deneyimli taşeronların bu projeye dahil olduğu görülmektedir. Ancak taşeron firmalardan en büyük isteğimiz, kristal bir şekilde dürüst ve titiz yürütülen bu projenin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan tarafından belirlenen hedefe ulaşılmasına katkıda bulunmak için mümkün olan her şeyi yapmasıdır” ifadelerini kullandı.

2023’te ilk ünitenin inşaatının tamamlanması için bu gayretin gerekli olduğunun altını çizen Rosatom Başkanı, Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşasında Türk şirketleriyle çalışmaktan mutlu olduklarını, taşeron firmaların ülkenin en büyük enerji projesinin uygulanmasına katılma isteklerini sıcak bir şekilde karşıladıklarını vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Recep Tayyip Erdoğan arasındaki Soçi Zirvesi öncesi Türk yüklenici IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ile sözleşmenin feshedilmesi sonrası yaşanan ihtilafta Türk şirket tarafından Rosatom’a yapılan suçlamalarla ilgili açıklama yapmak zorunda kalan Lihaçev, “NGS şantiyesinde yaklaşık 25 bin kişi çalışmakta. Çalışanların yüzde 80’inden fazlası da Türk inşaat şirketlerinin çalışanları” ifadelerini kullandı.

IC İçtaş’ın Akkuyu NGS inşaatında yeterli kabiliyete sahip olmadığı konuşuluyor

Akkuyu Nükleer AŞ, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesinde çalışmalarını tamamlayan IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ile sözleşmenin feshedilerek, inşaat işlerinde katılımcıların yapılandırılmasının yeniden düzenlenmesine karar verildiğini bildirdi.

IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesindeki sözleşmenin feshedildiğine yönelik Akkuyu Nükleer AŞ tarafından yapılan açıklamanın gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Akkuyu Nükleer AŞ’nin salı günü T2-IC Ortak Girişim Şirketine “haksız ve hukuksuz bir fesih girişiminde” bulunduğu belirtilen açıklamada, proje kapsamındaki tüm işlerin derhal durdurulması talimatı verildiği bildirildi.

Şirket açıklamasında, “Akkuyu Nükleer AŞ, Cumhuriyet tarihinin tek kalemdeki en büyük yatırım sözleşmesini feshetme girişimiyle projedeki Türk paydaşlığını ortadan kaldırma sonucunu oluşturmakta ve Proje genel yüklenicisi olarak tamamen Rus menşeili başka bir şirketi tayin etme yönünde adımlar atmaktadır. Söz konusu fesih girişimindeki esas amacın, projenin yönetimindeki Türk şirketlerinin varlığını azaltmak ve taşeron seviyesine indirgemek olduğu açıktır” dendi.

Akkuyu Nükleer AŞ, TSM Enerji İnşaat Sanayi Limited Şirketi (TSM) ile sözleşme imzalandığını, mevcut alt sözleşmeler kapsamında devam eden tüm işlerin TSM’ye devredileceğini duyurdu.

Açıklamada, projede yer alan şirketlerin NGS inşaat çalışmalarına özgü yeterliliklere sahip olması gerektiği kaydedilerek, proje yönetimi tarafından Akkuyu NGS Projesi’nde çalışmalarını tamamlayan IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ile yapılan sözleşmenin feshedildiği anımsatıldı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img