spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya’nın uluslararası rezervlerinde artış kaydedildi

Rusya’nın uluslararası rezervlerinde artış kaydedildi

Rusya Merkez Bankası, 22 Temmuz’da 1,7 milyar dolar artarak 567 milyar dolara yükselen uluslararası rezervlerin son bir haftada 4,3 milyar dolar artarak 571,2 milyar rubleye çıktığını aktardı.

Rusya Merkez Bankası tarağından yapılan açıklamada, ülkenin uluslararası rezervlerinin 29 Temmuz itibariyle pozitif yeniden değerleme sayesinde 4,2 milyar dolar artarak 571,2 milyar dolara yükseldiği belirtildi.

 Merkez Bankası, ülkenin uluslararası rezervlerinin likit kısmının döviz fonları, özel çekme hakları, IMF’deki rezerv pozisyonu ve altından oluştuğunu aktardı.

2021’de Rusya Federasyonu’nun uluslararası rezervleri yüzde 5,9 artarak bu yılın 1 Ocak itibariyle 630,6 milyar doları bulmuş, 18 Şubat 2022’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 643,2 milyar dolara ulaşmıştı.

Merkez Bankası’nın altın ve döviz rezervlerinin 300 milyar dolarla yaklaşık yarısı, 24 Şubat’ta Ukrayna’da başlayan askeri operasyonu sonrası Batı yaptırımları nedeniyle dondurulmuştu.

Daha önce, Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Batı yaptırımları sonucunda altın ve döviz rezervlerinin dondurulmasını dünyada “eşi görülmemiş uygulama” olarak nitelendirmiş, dava sürecinin başlatılacağını, ancak mahkeme süreci öncesi Merkez Bankası’nın dikkatlice hazırlandığını ifade etmişti.

Maliye Bakanı Anton Siluanov 13 Mart’ta yaptığı açıklamada Rusya’nın sahip olduğu rezervlerin yarısının dondurulduğunu bildirmiş, toplamda ülkenin uluslararası rezervlerinin yaklaşık 640 milyar dolar olduğunu belirtmişti.

28 Şubat’ta Avrupa Birliği (AB), Rusya Merkez Bankası’nın varlıklarını dondurma kararını onaylamış, Merkez Bankası veya onun adına hareket eden herhangi bir tüzel kişilik, kuruluş veya organla yapılan işlemler de dahil olmak üzere Merkez Bankası varlıklarının yanı sıra rezervlerin yönetimi ile ilgili tüm işlemleri yasaklamıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img