spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemPutin-Erdoğan Zirvesi'nden önemli kararlar çıktı

Putin-Erdoğan Zirvesi’nden önemli kararlar çıktı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Soçi’de saat 15.20 itibariyle başlayan görüşmeler sona erdi.

Rus Sanatoryum’da basına kapalı gerçekleşen görüşme, 4 saat sürerken, Türkiye tarafından herhangi bir basın açıklaması yapılmazken, Putin ve Erdoğan’ın zirve sonrası yayınladığı ortak bildiride şu ifadeler yer aldı:

 İki lider, Türkiye-Rusya ilişkilerinin, mevcut bölgesel ve küresel tüm sınamalara rağmen, karşılıklı saygı ve mütekabil çıkarların tanınması temelinde ve uluslararası yükümlülüklerle uyumlu olarak ilerletilmesi yönündeki ortak iradelerini teyit etmişlerdir.

Bu anlayış çerçevesinde Türkiye-Rusya ikili ilişkilerinin gündeminde yer alan konular üzerinde kapsamlı istişarelerde bulunan Liderler; iki ülke arasındaki ticaret hacminin tespit edilen hedefler doğrultusunda ve dengeli bir temelde artırılması; ekonomi ve enerji alanlarında iki ülkenin birbirlerinden beklentilerinin mütekabiliyet çerçevesinde karşılanması; ulaştırma, ticaret, tarım, sanayi, finans, turizm ve inşaat gibi sektörlerde uzun süredir iki ülke gündeminde bulunan konularda işbirliğinin güçlendirilmesi yönünde somut adımlar atılması üzerinde mutabık kalmışlardır.

Bölgesel konular bağlamında, Liderler, Türkiye ile Rusya arasında var olan samimi, açık sözlü ve güvene dayalı ilişkilerin bölgesel ve uluslararası istikrarın tesisi açısından taşıdığı kilit öneme işaret etmişledir.

İki lider bu çerçevede, Ukrayna limanlarından tahıl ve gıda ürünlerinin emniyetli taşınmasına yönelik İstanbul Mutabakatına varılmasında iki ülke arasındaki yapıcı ilişkilerin rol oynadığını teyit etmişlerdir.

İki lider, Rusya’nın tahıl, gübre ve gübre üretimi için gerekli hammaddenin kesintisiz ihracı dahil, İstanbul mutabakatının lafzı ve ruhuna uygun şekilde tam olarak uygulanması lazım geldiğinin altını çizmişlerdir.

Suriye’deki son gelişmeler üzerinde durulan görüşmede Liderler, ülkede kalıcı çözüme ulaşılması için siyasi sürecin ilerletilmesine atfettikleri önemin altını çizmişlerdir. Liderler, Suriye’nin siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına atfettikleri öneme işaretle, Suriye’de tüm terör örgütlerine karşı mücadelede dayanışma ve eşgüdüm içinde hareket etme kararlılıklarını teyit etmişlerdir.

İki lider, Libya’nın egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve ulusal birliğine olan güçlü bağlılıklarını vurgulamışlardır. Libyalılar arasında mümkün olan en geniş mutabakat temelinde serbest, adil ve muteber seçimlerin düzenlenmesinin önemini vurgulamış ve BM himayesinde yürütülen Libya liderliğindeki ve Libya sahipliğindeki siyasi sürece desteklerini yinelemişlerdir.

Liderler, Türkiye-Rusya Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin müteakip toplantısının Türkiye’de gerçekleştirilmesi üzerinde mutabık kalmışlardır.

Doğalgazda rubleyle ödeme dönemi başlayacak

Zirve sonrası gazetecilere konuşan Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Putin ve Erdoğan’ın Rusya’dan Türkiye’ye gaz arzında ödemelerin kısmen ruble cinsinden yapılması konusunda anlaştıklarını söylerken, “Türkiye Cumhuriyeti’ne yılda 26 milyar metreküp olmak üzere oldukça büyük bir miktarda tedarik edilen gaz tedariki tartışıldı. Müzakereler sırasında liderler, sevkiyatı yapılan doğalgazda ödemelerin kısmen rubleyle yapılması konusunda anlaştı. Tabii burada kademeli olarak ulusal para birimlerine geçişten bahsediyoruz ve ilk aşamada tedarikin bir kısmı Rus rublesi olarak ödenecek” diye konuştu.

Novak, bu anlaşmanın Rusya ve Türkiye ikili ekonomik ilişkilerinde yeni bir aşama olduğunun altını çizerken, iki ülkenin finansal ve bankacılık ilişkilerinin gelişimi de dahil olmak üzere yeni fırsatlar yaratacağını ekledi.

Novak, ulaştırma endüstrisi, sanayi, tarım, turizm ve bilişim teknolojileriyle birlikte ve inşaat sektörünü kapsayan kapsamlı bir ticari ilişkiler dönemine girildiğine işaret ederken, “Bugün aslında 100 milyar dolarlık bir ticaret cirosuna ulaşmak, Türkiye ile ticaretimizde iletişim ve etkileşim prosedürleri basitleştirmek, ticaret alanı da dahil olmak üzere ülkelerimiz arasındaki ilişkileri geliştirmek için devlet başkanımızın koyduğu görevi yerine getiriyoruz. Bu, Türkiye ile tüm alanlarda ekonomik işbirliği anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img