spot_img
27.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya’da güncel yıllık enflasyon oranları açıklandı

Rusya’da güncel yıllık enflasyon oranları açıklandı

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan “Mevcut fiyat durumu üzerine” raporuna göre, 23 Temmuz- 1 Ağustos 2022 tarihleri arasında ülkedeki yıllık enflasyon yüzde 15,3’te sabitlendi.

16 Temmuz- 22 Temmuz 2022 tarihleri arasında ülkedeki yıllık enflasyon yüzde 15,39’dan yüzde 15,3’e gerilediği hatırlatılan bakanlık raporunda, “23 Temmuz-1 Ağustos 2022 (10 gün) haftasında fiyatlardaki düşüş devam etmiş, yüzde 0,14 olarak gerçekleşmiştir. Yıllık bazda ise fiyat artış oranı değişmeden yüzde 15,3 olarak sabitlenmiştir” ifadelerine yer verildi.

Tüketici fiyatlarındaki düşüşün meyve ve sebze fiyatlarında devam eden deflasyon ile birlikte diğer gıda ürünlerinin fiyatlarındaki yavaşlama sayesinde yaşandığı belirtilen raporda, meyve ve sebze fiyatları ve diğer temel gıda ürünlerinde haftalık düşüş yüzde 0,39 gıda dışı ürünlerde de fiyatların neredeyse değişmediği kaydedildi.

Geçtiğimiz haftalarda enflasyona olumsuz etkisi olan turizm ve hizmet segmentinde özellikle bilet fiyatları nedeniyle fiyat artışlarının yaz başından bu yana sürdüğü, ancak son haftada büyümenin daha düşük olarak yüzde 0,18 olarak meydana geldiği açıklandı.

Bu yıl 25’incisi düzenlenen St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nun (SPIEF) oturum aralarında gazetecilere konuşan Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov, bu yıl sonunda meydana gelecek enflasyon oranlarının bakanlığın daha önce açıkladığı yüzde 17,5’lik tahmininden önemli ölçüde daha düşük olacağını söylemişti.

Rusya Merkez Bankası, 22 Temmuz’da faiz oranlarını yüzde 9,5’ten yüzde 8’e indirmişti.

Merkez Bankası tarafından yapılan yazılı açıklamada, “22 Temmuz 2022 tarihinde Rusya Merkez Bankası Yönetim Kurulu tarafından faizlerin 150 baz puan azaltılarak yıllık yüzde 8’e düşürülmesine karar verilmişti. Tüketici fiyatlarının mevcut büyüme oranı düşük kalmaya devam ederek yıllık enflasyonun daha da yavaşlamasına katkıda bulunuyor. Ekonomideki daralma, Merkez Bankası’nın haziran ayında varsaydığından daha yavaş olmakla birlikte Rus ekonomisi için dış koşullar halen zor olmaya devam etmekte, ekonomik aktiviteyi önemli ölçüde sınırlamaktadır” ifadelerine yer verildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img