spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRus şirketleri çalışanlarından tasarruf etmeye başladı

Rus şirketleri çalışanlarından tasarruf etmeye başladı

Rusya’da faaliyet gösteren finans danışmanlık hizmeti Platforma tarafından düzenlenen araştırmaların sonuçları, şubat ayından bu yana ülkedeki birçok küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) tasarruf modunu geçtiğini gösterirken aynı zamanda personelini azaltmaya başladığını da ortaya çıkardı.

Ukrayna’daki özel askeri operasyonun başladığı 24 Şubat itibariyle küçük şirketlerin yüzde 26’nın çalışan ikramiyelerini azalttığı tespit edilirken, ayrıca KOBİ’lerin yüzde 24’ü personelin bir kısmını işten çıkarmaya, yüzde 19’u ise bazı iş türlerini dışarıdan temin etmeye başladı.

Bazı şirketlerin ayrıca çalışanlarını ücretli veya ücretsiz izne gönderdiği tespit edilirken, işletmelerin yüzde 7’si personel ücretlerinin üçte ikisini ödemeyi, yüzde 5’i ise çalışanlarını ücretsiz izne göndermeyi tercih etti.

Aynı zamanda ankete katılan KOBİ temsilcilerinin yüzde 17’si şirketin çalışmalarını değiştirmediğini vurgularken, araştırmayı gerçekleştiren uzmanlar ayrıca işletmelerin personel sayısında azalma kaydetti.

Rusya’da son altı ayda her dört şirkette (yüzde 27) 10’a yakın personelin gönüllü olarak ayrıldığı veya işten çıkarıldığı gözlemlenirken, KOBİ temsilcilerinin yüzde 21’i personelinin 20-30 kişi azaldığını, yüzde 5’i 50’den fazla çalışanını kaybettiğini söyledi.

Araştırmalar, her beş şirketten birinin aynı bileşimde faaliyet göstermeye devam ettiğini gösterdi.

Batı yaptırımları sonrası Rusya ekonomisindeki türbülansın ortasında şirketlerin üçte birinin (yüzde 34) iş yüklerini azalttığı görülürken, ankete katılan şirketlerin yüzde 48’i nakit cirolarında yüzde 10-20’lik bir düşüş kaydetti.

Platforma’nın finansal hizmetler geliştirme direktörü Boris Vasiliev, dış koşulların Rus küçük işletmelerinin dönüşümü için katalizörler haline geldiğini açıklarken, işletmelerin tasarruf etmek için maliyet düşürücü önlemler almaya devam ettiğini söyledi.

Bazı şirketlerin (yüzde 13) bunun için çalışanları işten çıkarmanın gerekli olduğuna inandığı belirlenirken, işletmelerin yüzde 11’i ise masraftan kaçmak için ofisi kapatarak uzaktan çalışmayı düşünüyor.

Ankete katılanların neredeyse üçte biri, 2022’nin sonuna kadar iş süreçlerini optimize etmeyi planlarken, şirketlerin işlerini geliştirmek için ağırlıklı olarak kredi kullandığı ve devlet destek tedbirlerini kullandığı da kaydedildi.

Rusya’da küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) kredi veren ve kamuya ait KOBİ Bankası olan MSP Bank, ülkedeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) 2022’nin ilk yarısında rekor miktarda kredi aldığı belirtildi.

MSP Bank raporunda, Rusya’daki KOBİ’lerin bu yılın ilk altı ayında 210 milyar ruble kredi kullandığı ifade edilirken, bu hacimlerin 2021’in aynı dönemine kıyasla iki kat daha fazla olduğu aktarıldı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img